chrobotek reniferowy

Chrobotek reniferowy czyli mech rodem ze Skandynawii

Coraz popularniejszy staje się trend wprowadzania natury do mieszkań i domów. Jest to szczególnie powszechne w dużych miastach, gdzie o zieleń czasem trudno. Coraz bardziej zwracamy uwagę na ekologię, energooszczędność, oczyszczanie powietrza i motywy roślinne. Dzięki temu zielone obrazy i ścianki działowe, stają się prawdziwym hitem. Możemy spotkać także dekoracyjne kule z mchu. Chrobotek pokrywa często również całe ściany.

Najpopularniejszym “mchem” w zielonych dekoracjach, jest roślina, które mchem tak naprawdę nie jest. Chrobotek reniferowy to porost, jednak posiada cechy charakterystyczne dla mchu i jest nim często nazywany. Pozyskiwany ręcznie w lasach północnej Europy, przy zachowaniu szacunku dla samej rośliny jak i całego środowiska, w którym występuje.

Zbierany w ograniczonych ilościach, tylko w okresie największego wzrostu. Odpowiednio selekcjonowany, a następnie czyszczony z szyszek, igieł, nasion oraz wszelkich pozostałości lasu. Kolejnym krokiem jest poddanie go stabilizacji. Proces ten polega na wprowadzeniu specjalnego roztworu, bazującego na glicerynie, do soków mchu ozdobnego. Następuje “uśpienie” rośliny i jej konserwacja. Dzięki temu, zachowuje wszystkie właściwości, jednak nie może bardziej się rozrastać. Wygląda i pachnie naturalnie, jest miękki i nie wymaga żadnej pielęgnacji. Dlatego też, chrobotek reniferowy na ścianę nadaje się idealnie.

Specyfikacja chrobotka i warunki prawidłowej ekspozycji

 1. Poddana stabilizacji roślina nie zmieni struktury i będzie nam służyła przez długi czas, nawet od 5 do 15 lat.
 2. Posiada naturalny zapach, strukturę, oraz różnice w odcieniach kolorów.
 3. Jest odporny na działanie pleśni czy grzybów.
 4. Chrobotek jest w pełni nietoksyczny dla ludzi i zwierząt.
 5. Mech chrobotek nie wymaga podlewania, czyszczenia, nawożenia ani innego rodzaju pielęgnacji.
 6. Chrobotek może być instalowany jedynie wewnątrz pomieszczeń.
 7. W pomieszczeniu powinna być zachowana optymalna i stała temperatura, bez gwałtownego ogrzewania czy chłodzenia.
 8. Nie należy podlewać ani spryskiwać mchu wodą, ani innymi substancjami.
 9. W przypadku gdy wilgotność we wnętrzu spadnie poniżej 40%, a mech stwardnieje, wystarczy użyć w pomieszczeniu nawilżacza powietrza.

Wpływ na nasze zdrowie

Chrobotek reniferowy działa jak naturalny higrometr. Twardnieje, kiedy wilgotność w naszym pomieszczeniu jest zbyt niska. Nie musimy martwić się o to, że będzie jej za dużo, gdyż mech pobiera ją z powietrza i wyrównuje do prawidłowego poziomu. Działa także jako filtr powietrza. Pochłania wszelkie toksyny, a także oczyszcza z cząstek kurzu, dzięki czemu ma właściwości antyalergiczne.

Funkcje w pomieszczeniu

 1. Izolator dźwięku – mech stanowi świetną barierę dźwięku, dzięki czemu sprawdzi się w pomieszczeniach, które tego wymagają, np. w biurach czy poczekalniach.
 2. Naturalna dekoracja – chrobotek wygląda na ścianie niezwykle efektownie i przynosi kawałek natury do mieszkania.
 3. Roślina dla zabieganych – stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu albo głowy do pielęgnacji roślin, gdyż zielona ściana tego nie wymaga, a wręcz przeciwnie, zaszkodziłoby jej to.

Post Author: zorganizadmin