rośliny doniczkowe do domu

3 podstawowe zasady dbania o rośliny domowe

Marzysz o pięknym zielonym pokoju, ale nie masz ręki do kwiatów? Ale co to znaczy, mieć rękę do kwiatów? Przecież rośliny będą rosły lub więdły niezależnie od naszych intencji. W końcu, większość osób chciałaby, aby kupiona roślinka pięknie rosła, więc czemu od razu zakładać, że nie mamy ręki do kwiatów, bo jedyne co zachowuje swoją zieloną barwę w naszym domu to mech chrobotek. Najpierw należy zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami, które będą mogły sprawić, że mech w ramce nie będzie jedynym zielonym akcentem w domu. Zobacz, o czym mowa!

Odpowiednie stanowisko

Przed zakupem jakiejkolwiek rośliny warto poświęcić dosłownie kilka minut na zapoznanie się z jej potrzebami. Pierwsza rzecz, która będzie bardzo istotna to wybór gatunku, któremu będziemy mogli zapewnić odpowiednie stanowisko i ilość światła. Jeśli mamy ciemny pokój z zachodnim oknem, możemy się domyślać, że nie każdej roślinie takie warunki będą odpowiadać. Z drugiej strony, południowe okno z rażącym Słońcem też może być nieodpowiednie dla gatunków, które mogą sobie szybko poparzyć liście. Jedno szybkie wyszukanie lub przeczytanie instrukcji będzie już krokiem w dobrym kierunku!

Dobrze dobrana gleba

Kupując roślinkę w sklepie, najczęściej jest ona w glebie nie do końca dopasowanej do jej potrzeb. Dlatego warto jest ją wymienić. W sklepach ogrodniczych znajdziemy bardzo dużo komponentów, wśród których możemy wymieć:

  • perlit,
  • korę,
  • kremazyt,
  • różne rodzaje piasku,
  • gleby o różnych właściwościach.

Dlatego w zależności od wymagań naszej rośliny, warto przygotować glebę, która będzie zapewniała roślinie optymalny wzrost.

Doniczka z otworami

Na samym końcu, mamy dobór doniczki. Wszystkie powinny mieć otwór, ponieważ wtedy, ograniczamy prawdopodobieństwo zastoju wody i gnijących korzeni. A bardzo często zdarza się, że zapaleni ogrodnicy będą roślinki zbyt często podlewać.

Post Author: zoadmino