domy afrykańczyków

Jak wyglądają domy Afrykańczyków?

Afryka zaraz po Azji, zajmuje drugie miejsce na świecie, pod względem wielkości i liczby mieszkańców – dziś mieszka tam ponad miliard ludzi. Znajdują się tam 54 kraje, a mieszkańcy posługują się w sumie ponad tysiącem języków i dialektów.

Różnorodność

Pod względem klimatu, fauny i flory jest to kontynent bardzo zróżnicowany. Obok siebie występują tu strefy pustynne, góry, sawanny ale tez lasy tropikalne. Dzisiaj prawie 40% wszystkich ludzi mieszka w wielomilionowych miastach jak Lagos czy Nairobi, ich życie podobne jest do życia przeciętnego Europejczyka, mają nowoczesne mieszkania i nowe domy w stylu europejskim. Wielu mieszkańców afrykańskich przedmieść zajmuje parterowe domki z płaskimi dachami z blachy falistej. Jednak ciągle, część mieszkańców Afryki mieszka w wioskach i to właśnie tam, odkryć można prawdziwą tradycję, kulturę i plemienne zwyczaje.

Tradycyjne domy Afrykańczyków

W tradycyjnym budownictwie afrykańskim wyróżnić można kilka typów osad. Na terenie Afryki południowej popularne były chaty budowane z trawy, niezwykle proste, przypominające ule. Ich budowa była bardzo łatwa i szybka, co jest istotne w przypadku domów użytkowanych tylko przez określony, krótki czas. Szkielet chaty tworzony był z przeplatanych gałęzi, a wnętrze wykładano matami.

Podobny kształt mają domy spotykane w Afryce środkowo- wschodniej, wykonane są jednak z kamienia. Powstały one w technice tak zwanej gzymsowej. To znaczy, że poziome warstwy kamienia nakłada się na siebie, tak, że każda, kolejna warstwa ma mniejszy obwód, tworząc coś w rodzaju gzymsu. Konstrukcja zwęża się ku górze i wieńczy ją jeden kamień na czubku. Domy te są stosunkowe małe.

Najczęściej stosowanymi materiałami są muł, glina i gałęzie. Część domów zbudowana jest wyłącznie z warstwy gliny, umocnionej tynkiem, lub tylko z uformowanej i wysuszonej na słońcu gliny. Inną metodą jest budowanie ścian z mułu i wykańczanie ich strzechą z liści i słomy.

Konstrukcja domu zależy również od klimatu, a zatem od przeważającej pogody. Na obszarze gdzie padają ulewne deszcze, dachy są spadziste, dzięki temu woda swobodnie z nich spływa.

Rodzaj domu uzależniony jest tez od stylu życia jego mieszkańców. Dla nomadów podstawą jest mobilność ich domostwa. Całość musi dać się spakować i łatwo przenieść. Z tego powodu, domy Beduinów to namioty z tkanin lub skór, zamocowanych na drewnianych palach. Podobnie wyglądają domy Tuaregów czy Buszmenów.

Natomiast rolniczy lud Nupe, żyjący w Nigerii, buduje zwarte osady, glinianych domków, otoczone dla bezpieczeństwa murem.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *