Wnętrze w stylu glamour – jak urządzić?

Styl glamour, to jeden z popularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Przez jednych uważany za elegancki i luksusowy, a dla innych to synonim tandety, kiczu i przerost formy nad treścią. Jednak dobrze zaaranżowany, może wyglądać naprawdę stylowo i ekskluzywnie. Do jego narodzin przyczyniło się kino hollywoodzkie lat 40. i 50., kojarzone z czymś wytwornym, ale jednocześnie odrealnionym i tajemniczym.

“Glamour”, czyli jakie?

Słowo w dosłownym tłumaczeniu oznacza “przepych”, a dziś kojarzone jest głównie z blaskiem, elegancją i ekstrawagancją. Stałymi elementami tego stylu jest dekoracyjność i błysk, a także takie kolory jak biel, czerń, złoto, srebro, fiolet i szarości. Jest połączeniem nowoczesności i baroku. Dodatki odgrywają tu tak samo ważną, jeśli nie ważniejszą, rolę jak umeblowanie i kolorystyka wnętrza. Styl glamour ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, ponieważ bardzo łatwo z nim przesadzić i otrzymać efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast wytworności i elegancji, otrzymamy po prostu tandetne wnętrze.

Jak stworzyć wnętrze glamour?

Podstawowe elementy, których nie może zabraknąć:

  • połyskujące tkaniny, t.j. aksamit, jedwab, welur i plusz,
  • dekoracyjne poduszki zdobione ornamentami,
  • masywne i ozdobne ramy luster, obrazów i zdjęć,
  • kryształowe żyrandole, świeczniki, kinkiety oraz lampy stojące,
  • srebrne i złote, błyszczące dodatki, np. patery czy wazony,
  • ozdobne listwy ścienne,
  • bogato zdobione, lustrzane meble i kryształowe uchwyty, najlepiej w stylu barokowym,
  • duże, pikowane kanapy i fotele, np. w stylu Chesterfield,
  • jasne, puchate, długowłose dywany,
  • ciężkie, zdobione zasłony w ciemnych kolorach.

Mieszkanie w stylu glamour kojarzy nam się przede wszystkim z czernią, fioletem i srebrem. Mamy jednak możliwość połączyć przeróżne kolory z taką aranżacją. Również beże i brązy czy odcień kremowy. Jednak dobrze, aby zestawić wyraziste, mocne barwy, z tymi stonowanymi i złamanymi, np. szarą czy srebrną nutą. Najważniejszą cechą tego stylu jest wszechobecny blask. Zadbajmy więc o odpowiednie dodatki, takie jak błyszczące, atłasowe tkaniny na wszystkich meblach, czy kryształy na żyrandolach, świecznikach i uchwytach. Wielkie, zdobione lustra rozjaśnią i powiększą wnętrze, dodając jednocześnie przepychu. Wszelkie dodatki takie jak wazony, patery i bibeloty, również powinny połyskiwać srebrnym lub złotym blaskiem.

Meble, oprócz tego, że dobrze, aby obite były atłasową, welurową czy pluszową tkaniną, powinny być stworzone w odpowiednim stylu. Pikowana kanapa, czy sofa Chesterfield, będzie idealnym dopełnieniem luksusowego wnętrza. Zdobione nogi sprzętów, czy zagłówki wyglądają ekskluzywnie i efektownie. We wnętrzu powinny łączyć się matowe faktury i połyskliwe dodatki. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru, ponieważ, tak jak ze wszystkim, i w tym przypadku można łatwo przesadzić. Wtedy nasze wnętrze, zamiast być synonimem luksusu i stylu, stanie się po prostu kiczowate.

Post Author: zorganizadmin