strop

Zalety i wady gęstożebrowego stropu Teriva

Strop Teriva to jedno najlepszych rozwiązań konstrukcyjnych we współczesnym budownictwie. Jego największą zaletą jest lekkość oraz możliwość przenoszenia dużych obciążeń konstrukcyjnych. Poznaj pozostałe zalety, a także wady stropu Teriva.

Jak wygląda budowa stropu Teriva?

Gęstożebrowy strop Teriva budowany jest z prefabrykowanych belek kratownicowych, które opierane są o ściany nośne budynku. Tak przygotowane belki wypełniane są bloczkami betonowymi lub keramzytowymi, a następnie pokrywane warstwą nadbetonu, która pełni rolę wypełniającą i nadającą całej konstrukcji odpowiedniej wytrzymałości. W ofercie producenta znaleźć można kilka rodzajów bloczków Teriva, które różnią się między sobą szerokością, wysokością oraz liczbą otworów wewnętrznych.

Zalety stropu Teriva

Bloczki Teriva, stosowane do konstruowania stropu, posiadają puste przestrzenie wewnątrz każdego elementu, które zapewniają jego doskonałą izolację termiczną. Na rynku dostępne są również bloczki Teriva wykonane z betonu komórkowego, który wpływa na dodatkowy wzrost termoizolacyjności produktu. Stropy Teriva coraz rzadziej stosowane są na współczesnych budowach, jednak ich parametry użytkowe oraz szybkość budowy wciąż działają na jego korzyść. Co więcej, prostota montażu sprawia, że ryzyko popełnienia błędu konstrukcyjnego jest niewielkie. Nieocenioną zaletą stropu Teriva jest również możliwość jego wbudowania bez konieczności użycia ciężkiego sprzętu na budowie – wszystkie elementy ułożyć można ręcznie, nawet w trudnych warunkach.

Wady stropu Teriva

Wspomniana wyżej budowa pustaka Teriva, charakteryzująca się wolnymi przestrzeniami wewnątrz elementu, oprócz zapewnienia dobrych parametrów termicznych, wpływa również na złą izolację akustyczną. Co więcej, stop jest podatny na klawiszowanie, polegające na uginaniu się pojedynczych belek stropu gęstożebrowego. Ponadto, warstwa nadbetonu, wylewana na bloczki Teriva, wymaga pielęgnacji.

Strop dachowy

Materiałami wykorzystywanymi do budowy stropu dachowego są zazwyczaj prefabrykowane płyty dachowe. Użycie stropu Teriva do wykonania konstrukcji dachu lub stropodachu jest niemożliwe ze względu na konieczność wypełnienia ostatniej warstwy stropu betonem. Do tego celu wykorzystywane są płyty monolityczne wykonane z betonu. Warto pamiętać, że strop dachowy oraz stropodach powinny charakteryzować się wysoką termoizolacyjnością z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo stropu z pomieszczeniem nieogrzewanym lub ze środowiskiem zewnętrznym.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *