ochrona słuchu

Ochrona słuchu w miejscu pracy – najpopularniejsze metody

Ochrona słuchu jest konieczna, jeśli w miejscach pracy występuje ciągły hałas. Kiedy człowiek jest narażony na dźwięki powyżej 80 dB, może dojść do poważnych i trwałych ubytków słuchu. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje ochronników słuchu, których zadaniem jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa podczas pracy.

Kiedy mogą pojawić się problemy ze słuchem

Jeśli pracownik przebywa przez dłuższy czas w nieustannym hałasie, mogą pojawić się pierwsze oznaki nieodwracalnych ubytków w słuchu. Brak ochrony słuchu zwiększa ryzyko tworzenia się chorób związanych z układem krążenia, może doprowadzić też do zawału serca. Zbyt uciążliwe dźwięki negatywnie wpływają nie tylko na zdrowie człowieka, ale także na jego kondycję psychiczną, Przede wszystkim hałas odpowiada za złe samopoczucie, co bardzo utrudnia pracę i zmniejsza motywację do niej.

Konsekwencje przebywania w szkodliwym hałasie

Uciążliwy hałas powoduje nie tylko ubytki w słuchu, ale też zwiększa u człowieka wydzielanie adrenaliny, powoduje o wiele większy stres, a tym samym przyspiesza efekt zmęczenia oraz prowadzi do braku koncentracji. Takie symptomy mogą pojawić się nawet przy 66 dB. W każdym miejscu, w którym hałas przekracza 80 dB, konieczne jest noszenie specjalnych ochronników słuchu.

Jak chronić słuch

Wiele sklepów posiada w swojej ofercie profesjonalne ochronniki słuchu, takie jak:

  • zatyczki do uszu
  • ochronniki słuchu na pałąku
  • ochronniki słuchu na kaski BHP

Przed zakupem warto zobaczyć produkt, sprawdzić jego jakość i możliwości dopasowania do konkretnych potrzeb wynikających z charakteru danej pracy. Jeśli szukasz sklepu stacjonarnego lub online w konkretnym mieście, szybko go znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę hasło: artykuły bhp Kraków.

Jak ochronniki słuchu tłumią hałas

Wysokiej jakości ochronniki słuchu potrafią tłumić hałas nawet o 35 dB. Kolejną zaletą profesjonalnych nauszników jest ich różnorodność. Jeśli pracownik swoje codzienne zadania wykonuje bez kasku BHP, to może się zdecydować na słuchawki na pałąku. Jednak w pracy, gdzie jest wymagana ochrona głowy, warto wybrać ochronniki słuchu nakładane na kask lub ze specjalnymi adapterami, dzięki którym nauszniki trzymają się bardziej stabilnie.

Bardzo ważne jest, aby wybierając ochronnik słuchu, zwrócić uwagę na jego jakość. To, z jakich materiałów został wykonany, ma ogromny wpływ na komfort noszenia. Przede wszystkim nauszniki powinny być szerokie i miękkie. Jeśli będą zbyt małe, a ich powierzchnia twarda i mało przyjemna dla skóry, to mogą uciskać, uwierać i obcierać uszy. Warto wybrać nowoczesne ochronniki słuchu z kanałami wentylacyjnymi, które błyskawicznie absorbują wilgoć i nie pozwalają na powstawanie potu nawet w czasie długiej i intensywnej pracy. Jeśli pałąk łączący nauszniki został wykonany ze stali nierdzewnej, to pracownik może być pewny, że ochronniki słuchu są bardzo wytrzymałe i trwałe. Dobrze, jeśli wybrany model słuchawek ma wymienialne wkładki, dzięki temu łatwo je utrzymać w nienagannej czystości.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *