notatki

Metody skutecznego notowania. O czym warto pamiętać?

Szybkie notowanie to jedna z najważniejszych umiejętności potrzebnych na studiach, ale przydaje się już w szkole. Notatki często robimy jednak również w pracy, przygotowując się do zakupów, w domu… By tworzyć je efektywnie, przyda się kilka gadżetów, takich jak kołozeszyt z przekładkami czy długopis Milan. Warto jednak pamiętać również o zasadach, które ułatwią notowanie i późniejszą naukę z własnych zapisków.

Notowanie – potrzebne przybory

Podstawą dobrych notatek jest ich odpowiednie rozmieszczenie. Dlatego warto je robić w przejrzysty sposób, do czego przyda się solidny notatnik. Dobrze sprawdzi się wspomniany kołozeszyt z przekładkami – jego kształt nie tylko ułatwi notowanie, ale też, w razie potrzeby, wyrwanie kartki na dodatkową wzmiankę. Dobrym rozwiązaniem są też kartki samoprzylepne na mniejsze notatki, które można potem wkleić do notatnika bez uciążliwego przepisywania. Umożliwiają one również doklejenie do już zapisanych kartek dodatkowych informacji czy komentarza.

Czym pisać? Długopis Milan lub pióro Pelikan Twist

Tutaj wszystko zależy od własnych nawyków i preferencji. Większość osób używa dziś długopisów – warto więc sięgnąć po wyposażony w plastikową obudowę i różnokolorowe wkłady długopis Milan. Tradycjonalistów może skusić natomiast pióro wieczne Pelikan Twist na naboje atramentowe. Ciekawy design nadaje mu młodzieżowy wygląd, a łososiowy kolor obudowy wyróżnia je spośród innych produktów. Dzięki specjalnej, ergonomicznej budowie, nadaje się zarówno dla osób prawo-, jak i leworęcznych.

Skuteczne notowanie – najważniejsze zasady

Na co dzień notatki mają nam przypominać o ważnych faktach lub uchronić nowe informacje przed zapomnieniem. W szkole i na studiach powinny ułatwić naukę. Już samo robienie zapisków w niej pomaga – angażuje dodatkowe partie mózgu, co sprzyja zapamiętywaniu informacji. O czym warto pamiętać w czasie notowania?

Obrazki i schematy

Nie chodzi o tworzenie skomplikowanych i pięknych rysunków, na które nie ma czasu w czasie szybkiego notowania. Zapiski urozmaicą jednak proste obrazki czy schematy. Przydadzą się też różnego rodzaju strzałki i odnośniki, dzięki którym łatwiej będzie powiązać ze sobą poszczególne elementy notatek.

Wyróżnienie najważniejszych kwestii

Kluczem w czasie notowania jest oszczędność czasu. Pomoże w tym przede wszystkim myślenie i skupienie się na słyszanych słowach, a nie bezwiedne przepisywanie. Notować powinniśmy głównie najważniejsze fakty i informacje. Warto też poświęcić chwilę na wyróżnienie najważniejszych kwestii. Niech będą podkreślone albo oznaczone gwiazdką, a najlepiej – wyróżnione kolorem. Przejrzysty układ notatek ułatwi nie tylko naukę, ale też jej powtórkę i odświeżenie przyswojonej już wiedzy.

Odpowiedni dobór słów

Dobrym pomysłem będzie notowanie za pomocą własnych słów – oznacza to bowiem zrozumienie treści. Tak zapisane informacje łatwiej zapamiętać. Trzeba też uważać na przesadne stosowanie skrótów, by nie okazało się, że niektórych nie będziemy potem potrafili odszyfrować.

Szybka powtórka

Naukę wspomaga przeglądanie notatek. Najlepiej zrobić to jak najszybciej po lekcji czy wykładzie. To sprawdzony sposób na ugruntowanie wciąż jeszcze świeżej wiedzy i wspomnień.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *