zioła

Niezwykłe zioła, które musisz mieć w swojej apteczce

Stosowanie ziołowych preparatów wspomagających zdrowie zyskuje sobie coraz większą liczbę zwolenników. Nic dziwnego: w końcu używanie ziół od wieków należało do głównych naturalnych sposobów radzenia sobie ze schorzeniami. Oprócz znanych każdemu mięty czy szałwii warto mieć w apteczce również kilka preparatów przygotowanych z mniej popularnych w polskiej medycynie tradycyjnej roślin. Jedną z nich jest maca czarna.

Maca – charakterystyka rośliny

Maca bywa czasem nazywana peruwiańskim żeń-szeniem albo trawą pieprzową. To roślina z rodziny kapustowatych, nieco podobna do rzodkiewki. Pierwotnie występowała jedynie w wysokich Andach na terenie dzisiejszego Peru. Jako jedna z nielicznych w tamtych rejonach rośnie na wysokości powyżej trzech tysięcy metrów nad poziomem morza. Mieszkańcy Ameryki Południowej znają ją od tysięcy lat. Wykorzystywany jest przede wszystkim jej korzeń, któremu przypisuje się wiele wspomagających zdrowie właściwości. Dziś zalicza się ją do kategorii tak zwanego superfood, czyli naturalnej żywności bogatej w składniki odżywcze.

Maca czarna – właściwości i zastosowanie

Peruwiańscy Indianie przyznawali tej roślinie wyjątkowe miejsce. Inkowie uważali ją podobno za dar od bogów i stosowali nawet jako środek wzmacniający przed rozpoczęciem bitwy. Do Europy sprowadzono ją w XVI wieku, dziś dostrzega się w niej sporo przydatnych dla zdrowia właściwości. Korzeń maca ma pomagać osobom zmagającym się z anemią i dodawać energii. Roślinie tej przypisuje się także zwiększanie wydolności organizmu i pomoc w walce z wyczerpaniem. Do tego ma łagodzić stres i obniżać ciśnienie krwi.

Dziś z właściwości macy mogą korzystać nie tylko mieszkańcy Ameryki Południowej. Jedna z najbardziej cenionych odmian, maca czarna, jest dostępna w Polsce jako suplement diety w postaci zmielonego korzenia. Zdrowiu ma pomagać wypijana rano łyżeczka proszku rozmieszanego w wodzie lub soku. Można również stosować macę czarną w kapsułkach.

Kwiat arniki i lnica pospolita

Maca czarna z Peru może świetnie uzupełnić dietę, ale w utrzymaniu dobrego zdrowia pomogą także zioła rosnące w Polsce. Naszą domową apteczkę warto zaopatrzyć w arnikę oraz lnicę pospolitą, które przydają się w przypadku pojawiających się na co dzień problemów.

Arnika oferuje nam przede wszystkim kwiaty. Wchodzą w skład kosmetyków, ale są też cenionym ziołem. To znany środek na zmiany skórne – od stłuczeń, przez oparzenia, po skręcenia i zwichnięcia.

Lnica na polach uprawnych jest traktowana jako chwast. Ma jednak wiele interesujących właściwości. Pomaga w naturalnym oczyszczeniu organizmu, a także przy problemach z układem pokarmowym.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *