leczenie ortodontyczne

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?


Coraz więcej osób decyduje się na leczenie wady zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego. Tego typu leczenie jest czasochłonne. Proces pomagający uzyskać piękny uśmiech może trwać od 1 do 4 lat. Jednak czas ten może być inny dla każdego pacjenta, ponieważ jest to uzależnione od tego jak poważna jest wada zgryzu. Zanim rozpoczniemy leczenie ortodontycznie powinniśmy dowiedzieć się w jakich etapach ono przebiega. 

Etap 1 – Przygotowanie planu leczenia 

Odwiedzając pierwszy raz gabinet ortodontyczny, lekarz dokładnie zaznajomi się z naszym problemem i sporządzi plan leczenia. Zaleci również wykonanie zdjęć rentgenowskich (panoramicznego oraz celafometrycznego), bez których niemożliwe będzie ocenienie zgryzu. Pomoże również podjąć decyzję, jaki rodzaj aparatu sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Na pierwszej wizycie u ortodonty, dowiemy się również, że aby móc rozpocząć proces korekcji zgryzu, najpierw musimy wyleczyć takie choroby jak próchnica oraz paradontoza. W momencie, kiedy lekarz będzie tworzył plan leczenia, może podjąć decyzję o usunięciu niektórych zębów (zazwyczaj są to zęby ósme), ze względu na dysproporcje między łukami zębowymi. Zaleci również wykonanie zabiegu higienizacji jamy ustnej tuż przed założeniem aparatu ortodontycznego. 

Etap 2 – Założenie aparatu 

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów aparatów ortodontycznych jest model metalowy, tzw. klasyczny. Z uwagi na jego najniższą cenę (w porównaniu do innych aparatów), jest najchętniej wybierany przez rodziców, dla dzieci. Jednak noszenie aparatów stałych może wiązać się z licznymi podrażnieniami powstającymi w jamie ustnej. W takich przypadkach ortodonta aplikuje na zamki oraz inne ostre elementy wosk stomatologiczny. Najczęściej do zranienia śluzówki dochodzi u pacjentów, którzy od niedawna noszą aparat. Wosk dentystyczny można również stosować samodzielnie w domu. Pozwala on zabezpieczyć zamki przed ponownym okaleczeniem śluzówki. Korekcja zgryzu za pomocą aparatu tradycyjnego nie należy do najdroższych, jednak leczenie jest długotrwałe i może być problematyczne. 

Etap 3 – Kontrolowanie przebiegu leczenia 

Rozpoczynając leczenie ortodontyczne, po założeniu aparatu korygującego zgryz, musimy pamiętać o konieczności chodzenia na wizyty kontrolne. W przypadku aparatów tradycyjnych będą się one odbywały średnio co 4-6 tygodni. Jednak często mogą występować problemy z zamkami, wówczas będziemy zmuszeni do nieplanowanej wizyty w gabinecie ortodontycznym. „Odwiedziny” kontrolne są konieczne po to, aby lekarz mógł mieć wgląd w przebieg leczenia naszej wady zgryzu. 

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *