Manekin krawiecki

Jaki manekin krawiecki kupić? Najważniejsze rodzaje

Manekin do szycia to jeden z najbardziej podstawowych elementów, który powinien znaleźć się w każdej pracowni krawieckiej. Zwykle decydują się na niego pasjonaci szycia, którzy w domowym zaciszu przygotowują ubrania dla siebie lub swoich najbliższych. Dzięki temu łatwiej mogą odwzorowywać miarę. Jaki manekin krawiecki najlepiej kupić? Czy praca z manekinem sprawdzi się nawet w przypadku tak wymagających kolorów i tkanin jak żółty tiul? Opowiadamy rodzajach manekinów, sugerując, który będzie odpowiedni.

Manekin krawiecki – przeznaczenie

Wyróżnić możemy dwie funkcje, które sprawują manekiny krawieckie. Pierwszą z nich jest ekspozycja ubrań. Klient wchodzący do pracowni widzi, jak uszyte ubrania prezentują się w trójwymiarowej przestrzeni. To dla niego zdecydowanie bardziej obiektywny dowód na to, jak odzież “leży” na ciele, aniżeli oglądanie jej na wieszaku. Na manekinie można pracować z nawet najbardziej wymagającymi materiałami, takimi jak tiul miękki. Pudrowy róż i inne pastelowe odcienie są wśród tiulu dość popularne – rzadziej spotykane tkaniny, takie jak żółty tiul czy tiul miękki szary, nie wyglądają dobrze na każdej karnacji. Do pomocy w sprawdzeniu, przy jakim odcieniu cery prezentują się najlepiej, przychodzi manekin. Drugą zasadniczą funkcją manekinów jest pomoc w projektowaniu ubrań, szczególnie tych w standardowej rozmiarówce. Są one dostępne w wielu wariantach, w wersjach: damskiej, męskiej oraz dziecięcej.

Manekiny krawieckie – rodzaje

Na rynku jest dostępnych wiele typów manekinów. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich, prezentując ich wady oraz zalety, aby zdecydowanie ułatwić wybór podczas zakupów.

Manekin styropianowy

Tanią i łatwo dostępną opcją jest wybór klasycznego manekina styropianowego. Częściej używa się go do prezentacji odzieży, jednak może służyć także przy jej projektowaniu oraz szyciu. Często takie manekiny są ubrane w koszulkę, którą można wypychać, starając się lepiej dopasować rozmiar. Co ważne dla krawca – z łatwością można wbijać w niego szpilki. Niestety, zdecydowaną wadą tego modelu jest jego mała wytrzymałość – styropian łatwo się kruszy i trzeba wokół niego często sprzątać.

Manekin drewniany

Wygląda zdecydowanie lepiej od styropianowego, a jego noga jest także dodatkowo zabezpieczona, czego nie można powiedzieć o tej u poprzednika, którą wpycha się jedynie w dziurkę w styropianie. Drewno jest zdecydowanie bardziej trwałe – zniszczeniu może ulec jedynie zewnętrzny materiał pokrywający manekina (w niego wbija się szpilki). Zasadniczą wadą jest brak możliwości regulacji jego rozmiaru.

Manekin krawiecki regulowany

To zdecydowanie najlepszy wybór dla tych, którzy cenią sobie możliwość regulowania odpowiedniego obwodu, czego nie oferują dwa poprzednie manekiny. Nie zawsze jednak uda się otrzymać kształt naszego klienta. Manekin regulowany w klatce piersiowej, talii czy biodrach nie potrafi odwzorować niestety nieregularnych linii. Są jednak one dobre do stworzenia bazy, na którą będą nanoszone poprawki zdjęte bezpośrednio z ciała. Nikogo nie zdziwi również to, że można w niego wbijać szpilki.

Manekin wykonany samodzielnie

Jeśli szyjemy ubrania dla siebie lub najbliższych, warto samemu stworzyć manekina, który będzie idealnie odwzorowywał kształt ciała. Osobę stojącą naturalnie owijamy mocno taśmą montażową, którą następnie rozcinamy i wzmacniamy od środka, upychając tam wypełnienie poduszek lub sporą ilość gazet, aby żadne dotknięcie nie naruszyło struktury. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest to, że manekin ten możemy wykorzystywać przez długi czas, jednak wada to… utrudnione wbijanie szpilek, bowiem niszczy się w ten sposób strukturę taśmy.

Czy warto inwestować w manekina? Jak najbardziej! Jest to atrybut każdego krawca, dlatego powinien on znaleźć się we wszystkich pracowniach na świecie, aby pomagać także klientom w dokonaniu właściwego wyboru.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *