mech na ścianie

Bądź eko. Urządzamy ekologiczne mieszkanie

Ludzie codziennie produkują dziś tony śmieci i marnują zasoby wody oraz energii. Coraz większą wagę przykłada się więc do ekologii, by ratować planetę przed degradacją. Również przy urządzaniu mieszkania warto wziąć tę kwestię pod uwagę. Nie trzeba od razu inwestować zawrotnych sum w skomplikowane rozwiązania, takie jak inteligentne zbiorniki wody czy śmietniki automatycznie sortujące odpady. Istnieje kilka prostszych sposobów, jak choćby mech na ścianie czy inne rozwiązania z naturalnych materiałów.

Zielone mieszkanie – mech na ściany

Ekologiczna dekoracja może z powodzeniem zastąpić pełne szkodliwych związków farby czy lakiery. Mech na ścianie przed montażem jest odpowiednio preparowany. Dzięki temu pozostanie zielony i bez problemu można go zamontować na ścianie. Właściwie nie wymaga pielęgnacji, nie trzeba go podlewać. Ściana z mchu nie tylko udekoruje mieszkanie, ale też pomoże wygłuszyć pomieszczenie.

Żywe rośliny – ogród wertykalny

Świetnym pomysłem są również rośliny w mieszkaniu. Oczywiście żywe, a nie sztuczne. Wyjątkowy charakter pomieszczenia można uzyskać, kiedy wstawimy tam ogród wertykalny. Co to takiego? To pionowa instalacja roślin, prawdziwa zielona ściana, wyposażona w system automatycznego nawadniania. Nie tylko efektownie wygląda, ale też pomaga oczyścić powietrze w mieszkaniu.

Oszczędzanie energii i wody

Ekologom na pewno spodobałyby się również wszelkie próby oszczędzania wody i energii elektrycznej, której wytwarzanie zwykle wiąże się z dodatkowymi zanieczyszczeniami. Można ich dokonać już na etapie planowania mieszkania, decydując się na energooszczędne urządzenia RTV czy AGD. Równie ważna jest jednak codzienna praktyka. Chodzi przede wszystkim o wyłączanie światła przy opuszczaniu pomieszczeń, wyłączanie urządzeń elektrycznych z kontaktu czy dokręcanie kranu. W ten sposób można nie tylko przysłużyć się planecie, ale też zaoszczędzić kilkadziesiąt albo i kilkaset złotych w skali roku.

Naturalne materiały zamiast sztucznych tworzyw

W czasach wszechobecnego plastiku warto zdecydować się na powrót do naturalnych materiałów. Plastikowe butelki i inne odpady z tworzyw sztucznych zaśmiecają rzeki i oceany, coraz bardziej zmieniając środowisko naturalne. Czym zastąpić takie materiały? Można wykorzystać przedmioty wykonane z drewna czy kamienia, dywany z naturalnymi włóknami, papierowe klosze na lampy. Ciekawym uzupełnieniem wystroju wnętrza będą drewniane skrzynki, które można przerobić na stylowy stolik czy regał. W kuchni zamiast plastiku dobrze postawić na butelki i słoiki ze szkła.

Drugie życie dla przedmiotów

Produkcja przedmiotów codziennego użytku pochłania sporo zasobów energii, przy okazji emitując zanieczyszczenia do atmosfery. Dlatego czasami warto dać starym przedmiotom drugie życie. Jeśli sami nie mamy na nie pomysłu, można je sprzedać, oddać lub wymienić – na Facebooku nie brakuje grup działających na zasadzie tradycyjnych pchlich targów. Inny pomysł to zakup mebli wykonanych z materiałów z recyklingu.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *