bezpieczny sen

Bezpieczny i komfortowy sen maluszka – co może się przydać?

Śpiące kilku- i kilkunastomiesięczne dzieci to przepiękny obrazek. Często uśpienie ich jest jednak dla rodziców prawdziwą drogą przez mękę. Chcielibyśmy, aby sen ukochanej pociechy był bezpieczny, spokojny i komfortowy. Co możemy zrobić, aby zapewnić to dziecku? Podpowiadamy: co może się przydać, a czego lepiej unikać w łóżeczku maluszka.

Osłonki do łóżeczka? Eksperci mają różne zdanie

Małe dziecko zawsze powinno być ułożone na plecach, a materac musi być twardy, aby maluszek się nie zapadał. Problem następuje wtedy, gdy w trakcie snu dziecko przesunie się w okolice krawędzi łóżeczka. Dawniej odległości pomiędzy szczebelkami były na tyle duże, że obawiano się, aby dziecko nie włożyło w nie głowy i nie poddusiło się. Obecnie przepisy ograniczyły przestrzeń i nie ma możliwości, aby wcisnąć tam malutką głowę. Podnoszony jest jednak argument, że osłonki zablokują możliwość włożenia tam rączki bądź nóżki, co mogłoby doprowadzić do złamania delikatnej kończyny. Inni z kolei uważają, że bardziej prawdopodobne jest, że dziecko położy główkę przy ochraniaczu i zablokuje sobie możliwość oddychania. Osłonki do łóżeczka są więc przydatnym gadżetem, ale należy dziecko stale kontrolować.

Kołderka czy kocyk?

W pierwszych miesiącach życia dziecko nie może spać na poduszce – główka powinna leżeć bezpośrednio na materacyku. Niemowlaka na początku można wkładać i owijać w specjalny rożek. Dopiero później możliwe jest wprowadzenie kocyka, który nie jest tak ciężki jak kołderka. Spada wtedy ryzyko, że dziecko wsunie się pod kocyk i będzie miało ograniczoną możliwość oddychania. Kołdra to ostatni etap przykrywania dziecka, warto jednak, aby wyglądała ładnie i sprawiała dziecku radość. Pościel w koty (160×200), pieski lub inne zwierzęta, a także postaci z ulubionych bajek malucha, to zawsze dobry pomysł. Pamiętajmy jednak, że kołderką przykrywamy trochę większe już dziecko. Dobrze jest włożyć krawędzie okrycia pod materac, aby uniemożliwić dziecku przesuwanie pościeli.

Co pod prześcieradełko?

Materac należy oczywiście przykryć prześcieradłem. Najlepiej z gumką, aby wiercące się dziecko nie mogło go przesunąć. Dobrze jest, aby podłożyć pod nie coś, co zablokuje przedostawanie się na materiał materaca wilgoci. Zdecydowanie należy zrezygnować z różnego rodzaju sztucznych ceratek. Po pierwsze – szeleszczą one przy każdym poruszeniu się, co będzie utrudniać sen rodzicom, a po drugie, nie przepuszczają one powietrza. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie ręcznik szybkoschnący. Duży – najlepiej taki, który przykryje większą część łóżka. Można także wykorzystać podkłady higieniczne.

Co jeszcze powinniście zrobić?

Przede wszystkim – przed położeniem maluszka spać należy wywietrzyć pokój, aby zwiększyć w nim ilość tlenu. Usuńcie także z łóżeczka wszystkie zabawki – mogą one być dla Waszego dziecka bardzo niebezpieczne, a wbijając się w ciało, sprawią, że sen będzie zdecydowanie mniej komfortowy.

Wybranie odpowiedniej kołderki dla dziecka nie jest takie proste. Poznaj rodzaje wypełnień pościeli dla dzieci i zdecyduj jakie sprawdzi się u Twojego malucha: https://zorganizowana.pl/2021/06/14/jaki-rodzaj-wypelnienia-poscieli-wybrac-dla-dziecka/.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *