monstrancja na dużą hostię

Monstrancja na dużą czy tradycyjną hostię? Którą wybrać?

Monstrancja jest jednym z naczyń, które używane są podczas katolickich liturgii. Jej nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa monstrate, co oznacza przedstawiać i prezentować. Obok kielichów i paten jest ona uznawana za najważniejsze z naczyń. Nosi się w niej Najświętszy Sakrament (konsekrowaną hostię przedstawiającą osobę Jezusa Chrystusa) podczas procesji i wystawia w trakcie adoracji. Służy ona także do błogosławienia wiernych. Czy w kościele parafialnym powinna się znaleźć monstrancja na dużą czy jednak tradycyjną hostię? Który wybór będzie lepszy? Szukamy odpowiedzi na to pytanie!

Podstawowe elementy monstrancji

Składa się ona ze stopy, trzonu z nodusem (ozdobnym zgrubieniem na trzonie) oraz repozytorium z szybką – zwanym również glorią. W środku znajduje się melchizedek – półkolista podstawka, która utrzymuje konsekrowaną hostię.

Symbolika monstrancji

Idealną formą, bez początku i końca, jest koło. To symbol boskiej doskonałości. Z kolei stylizowane w różne formy promienie oznaczać mają Słońce Sprawiedliwości – Jezusa Chrystusa. Dawniej przykładano szczególną uwagę do tego, z czego wykonana jest monstrancja. Współczesna sztuka sakralna częściej stawia na skromność, dawniej wierni chcieli oddać Bogu wszystko, co mają najcenniejsze. Dlatego naczynia te były wykonywane ze szlachetnego złota z dodatkami pięknych kamieni. Obecnie również spotykamy pięknie zdobione modele, ale także takie, których wygląd ma być zdecydowanie bardziej stonowany.

Kiedy postawić na monstrancję z tradycyjną hostią?

Wystawienie Najświętszego Sakramentu jest samo w sobie bardzo uroczystą i podniosłą chwilą, z kolei hostia niezależnie od swojego rozmiaru zawsze uosabia Jezusa Chrystusa. Rozmiar więc nie ma znaczenia pod kątem teologicznym ani dogmatycznym – jedynie w kwestii praktycznej. Mniejsza hostia i mniejsza monstrancja, mogą być używane w trakcie adoracji lub nabożeństw, które odbywają się w tygodniu, gdy liczba zgromadzonych wiernych jest zdecydowanie mniejsza.

Monstrancja na dużą hostię – na niedzielę i święta

Z kolei w każdym Dniu Pańskim, a także w inne dni, które są świętami nakazanymi, warto Najświętszy Sakrament wystawić w uroczystej, przeznaczonej specjalnie na te dni, monstrancji. To dodatkowo podkreśli rangę dnia. W trakcie procesji: odpustowych, rezurekcyjnych, a także Bożego Ciała – kiedy odśpiewane są hymny, na przykład Te Deum laudamus, lepiej w dłoniach księdza wyglądać będzie monstrancja na dużą hostię.

Kustodia – czy w nich można adorować Najświętszy Sakrament?

Kustodia to małe naczynie, w którym znajduje się konsekrowana hostia. Najczęściej ma okrągły kształt, jednak może być dodatkowo obudowana (na przykład tworzyć kształt domku). Choć jej głównym przeznaczeniem jest przechowywanie Najświętszego Sakramentu, może mieć jedną przeszkloną ściankę, co umożliwia adorację – bez konieczności przenoszenia hostii do monstrancji. To jeden z trzech rodzajów wystawienia (obok monstrancji oraz otwarcia drzwiczek tabernakulum).

Post Author: zorganizadmin