jan matejko

Kraków śladami Jana Matejki

Jan Matejko był jednym z najwybitniejszych malarzy w historii Polski. Niemal całe życie mieszkał w Krakowie, dlatego spacerując po mieście nietrudno natrafić na miejsca, z którymi był związany oraz na własne oczy zobaczyć jego bardziej i mniej znane dzieła.

Akademia Sztuk Pięknych (plac Jana Matejki 13)

Wędrówkę po Krakowie śladami Jana Matejki najlepiej rozpocząć od placu naprzeciwko Barbakanu. Mieści się tam uczelnia, która w 1873 roku odłączyła się od Uniwersytetu Jagiellońskiego i przyjęła nazwę Szkoły Sztuk Pięknych. Wtedy też jej pierwszym rektorem został słynny malarz. Piastował on urząd aż do swojej śmierci w 1893 roku. Obecnie zarówno akademia, jak i plac, przy której się znajduje, noszą jego imię.

Brama Floriańska

Charakterystyczna średniowieczna brama z basztą, za którą rozpoczyna się ulica Floriańska, to jeden z symboli Krakowa. Od 1820 roku na jej zewnętrznej ścianie od strony Plantów wisi płaskorzeźba Orła Piastowskiego, zaprojektowana przez Jana Matejkę.

Pomnik Jana Matejki (Planty)

W 2013 roku przy ul. Basztowej na Plantach na zachód od Barbakanu postawiono pomnik Jana Matejki. Pomysłodawcą jego budowy był profesor AGH Stanisław Pytko, a autorem profesor ASP Jan Tutaj. Monument stanął w miejscu zburzonego w 1997 roku pomnika żołnierzy Armii Radzieckiej.

Chcesz zwiedzić Kraków? Zarezerwuj miejsce w hotelu sieci Best Western Kraków i ciesz się pobytem w tym niezwykłym mieście!

Dom Jana Matejki (ul. Floriańska 41)

Rodzinny dom Matejków przy ul. Floriańskiej to miejsce, gdzie artysta urodził się i tworzył. W 1895 roku dwa lata po śmierci malarza budynek został wykupiony przez Towarzystwo noszące jego imię. Rok później udostępniono go zwiedzającym. Można podziwiać w nim liczne prace malarza, a także listy, medale, fotografie i niecodzienne kolekcje, w tym militaria czy zabytkowe książki.

Kościół Św. Krzyża (ul. Św. Krzyża 23)

Kościół Św. Krzyża stoi nieopodal placu Św. Ducha oraz Teatru im. Juliusza Słowackiego. Uchodzi za jedną z najczystszych stylowo gotyckich budowli w mieście. To właśnie w nim Jan Matejko został ochrzczony.

Bazylika Mariacka (plac Mariacki 5)

Kiedy w 1888 roku rozpoczęto renowację bazyliki Mariackiej przy Rynku, Jan Matejko postanowił bezinteresownie wykonać projekt nowej, istniejącej do dziś polichromii. Przygotowane przez artystę akwarelowe kartony nanosili na kościelne ściany jego uczniowie, w tym Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer i Włodzimierz Tetmajer.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Galeria znajdująca się na pierwszym piętrze Sukiennic jest najstarszym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Mieszczą się w niej liczne dzieła polskich artystów, w tym również i Matejki. Podziwiać można tam obrazy takie, jak Wernyhora, Iwan Groźny, Kościuszko pod Racławicami oraz Hołd Pruski.

Pałac Sztuki (Plac Szczepański 4)

Zabytkowy Pałac Sztuki to budynek wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie pełni funkcję galerii. Na jeden z jego ścian znajduje się zabytkowe popiersie z wizerunkiem Jana Matejki.

Dworek Matejki w Krzesławicach (ul. Wańkowicza 25)

Postawiony w 1826 roku staropolski dworek został kupiony przez malarza w 1876 roku za pieniądze ze sprzedaży obrazu Stefan Batory pod Pskowem. Matejko przebudował go według autorskiego projektu i w jednym z pomieszczeń urządził pracownię. Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce.

Kopiec Wandy

Kopiec Wandy w Nowej Hucie jest jednym z pięciu krakowskich kopców. Szacuje się, że powstał w VII lub VIII wieku. Jego szczyt wieńczy marmurowa rzeźba zaprojektowana przez Matejkę, zadedykowana legendarnej księżniczce. Znajduje się na niej napis „Wanda” oraz symbol miecza skrzyżowanego z kądzielą. Nad nimi stoi pomnik Orła Białego.

Mauzoleum Jana Matejki (Cmentarz Rakowicki)

Jan Matejko zmarł 1 listopada 1893 roku w wieku 55 lat. Podczas jego pogrzebu bił dzwon Zygmunt, używany wyłącznie w czasie najważniejszych uroczystości narodowych i kościelnych. Spacerując po Krakowie śladami artysty, warto na sam koniec zobaczyć mauzoleum usytuowane na głównej alei cmentarza Rakowickiego między 43 a 45 pasem.

Post Author: zorganizadmin

1 thought on “Kraków śladami Jana Matejki

    Klara

    (21 listopada 2019 - 15:36)

    Z dużych miast Kraków jest moim ulubionym. Wszyscy znajomi ciągną do Wrocławia Poznania czy Warszawy, a mnie Kraków urzekł najbardziej i marzę by się tu kiedyś przeprowadzić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *