odkurzacz centralny zestaw

Z czego składa się zestaw do centralnego odkurzania?

Centralne odkurzacze przebojem wdarły się na polski rynek. Wielu użytkowników nie postrzega ich już jako luksusową fanaberię, a jako przydatne urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Z czego składa się odkurzacz centralny? Zestaw jakich elementów potrzebny będzie w domu jednorodzinnym? Odpowiadamy!

Jednostka ssąca – serce organizmu

Istnienie całej instalacji byłoby pozbawione sensu, gdyby nie posiadała jednostki ssącej, która wciąga wszystkie zanieczyszczenia oraz kurz i śmieci. Najczęściej ustawia się ją w najniższym miejscu domu – na przykład piwnicy, kotłowni lub garażu, aby podciśnienie, które zasysa niepożądane elementy, wspomagane było także przez siłę grawitacji. Warto uprzednio znaleźć odpowiednią lokalizację – suchą, jednak nie za gorącą, oraz będącą blisko zewnętrznej ściany budynku.

Rury PVC, trójniki, dwójniki i łuki

To właśnie od montażu rur rozpoczyna się przygotowanie pod instalację odkurzacza centralnego. Układ instalacji musi być odpowiednio przemyślany, aby długość rur i jednostki centralnej była jak najkrótsza i najprostsza (w innym przypadku mogłoby to zmniejszać ciśnienie ssące). Dobrze jest rozkład instalacji omówić z firmą polecaną przez producenta lub sprzedawcę odkurzaczy – mamy wówczas pewność, że nie stworzymy niepotrzebnych zagięć, które będą powodować spadek ciśnienia lub nawet doprowadzać do zatkania przepływu powietrza w rurze.

Gniazdo w ścianie

W ścianie zamontować musimy gniazdo ssące. Do niego wpinamy węża ssącego. Zakłada się, że na każdym piętrze domu powinny się znaleźć maksymalnie dwa gniazda. Sprawia to, że cały układ rur w ścianach jest zdecydowanie prostszy, ale musimy wtedy mieć dłuższą rurę. Jeśli zamontujemy więcej gniazd, rurę możemy wybrać krótszą, jednak siła ssania będzie znacznie mniejsza, bowiem nasz rurociąg będzie bardziej skomplikowany.

Jaka musi być rura?

Odpowiedź jest oczywista – musi być odpowiednia. Nie może być zbyt krótka, ponieważ nie sięgniemy wszystkich zakamarków, ale także zbyt długa, gdyż wtedy będzie nam się plątać między nogami. Istotny jest także sposób jej przechowywania. Po wypięciu z gniazda możemy chować ją pod łóżkiem albo w szafie. Możemy także zdecydować się na system Hide-A-Hose, czyli rurę, która chowana jest w ścianie.

Istotne dodatki

Aby być w pełni zadowolonym z działania centralnego odkurzacza, warto zainwestować w akcesoria, takie jak ssawka, szczoteczka oraz szufelka automatyczna. Leovac, Duovac czy TQD tworzą dodatki, które usprawnią nam pracę. Szczególnie przydatna może okazać się wspomniana szufelka automatyczna, która zamontowana w kuchni lub przedpokoju, pomoże nam utrzymać w nich czystość.

Czy warto inwestować?

Najbardziej znane i doceniane przez klientów są marki takie jak Cyclo Vac, Husky czy Electrolux Beam. Odkurzacze, serwis i akcesoria wydają się drogie, jednak jest to inwestycja na bardzo długi czas, która pozwoli nam zapomnieć o konieczności nieustannego wymieniania worków czy przesuwania ciężkiego odkurzacza przenośnego, który obija nam ściany i meble.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *