odblaski

W pracy i po pracy. Zasady oraz zalety noszenia odblasków

Zasady noszenia odblasków są w Polsce regulowane między innymi przez przepisy BHP oraz kodeksu drogowego. Kamizelki ostrzegawcze z nadrukiem lub inne formy odblasków są wymagane dla pracowników w niektórych branżach, a także poruszających się po zmroku pieszych. Kiedy trzeba nosić tego typu odzież i dlaczego warto to robić?

Jaką funkcję pełnią odblaski?

Mieniące się fluorescencyjnymi kolorami odblaski mają już z daleka sygnalizować obecność noszących je osób. Zwykle tego typu elementy mają jaskrawożółtą lub pomarańczową barwę. Nawet w ciemności, przy minimalnym oświetleniu, można je dostrzec z odległości ponad 100 metrów. Tym samym odblaski poprawiają bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego oraz pracowników, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy szybko zapada zmrok.

Odblaski w przepisach ruchu drogowego

O 2014 roku do noszenia odblasków są zobowiązane osoby w każdym wieku. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, muszą się w nie wyposażyć piesi, którzy przemieszczają się po drogach poza terenem zabudowanym. Obowiązek noszenia odblaskowych elementów wchodzi w życie po zmroku, choć warto zakładać je również w dzień, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności.

Odblaski noszone przez pieszych mogą przyjmować różne formy. Popularnym rozwiązaniem są opaski, które można założyć na nadgarstek, ramię, a nawet kostkę. Odblaskowe elementy mogą posiadać również plecaki reklamowe z nadrukiem – dzięki temu pieszy będzie widoczny dla nadjeżdżającego z tyłu samochodu. O odblaskach nie mogą zapominać również rowerzyści, rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo jest też wyposażenie psa w obrożę we fluorescencyjnych barwach.

Odzież odblaskowa w pracy

Noszenie ubrań odblaskowych, zwanych inaczej ostrzegawczymi, jest również wymogiem na niektórych stanowiskach pracy. Pracownicom gastronomii wystarczą koszule kelnerskie damskie, ale drogowcy czy budowlańcy będą musieli zaopatrzyć się w odblaskowe elementy ubioru. Kamizelki ostrzegawcze są również wymagane między innymi w niektórych magazynach, obowiązują także niektóre osoby związanych z transportem oraz pracami na wysokości.

Odblaski mają zmniejszać ryzyko wypadków w warunkach słabej lub ograniczonej widoczności. Przepisy BHP dopowiadają też, że dostarczenie ubrań ochronnych, do których zaliczyć można odzież ostrzegawczą, leży w gestii pracodawcy. Jeśli pracownik musi samodzielnie kupić specjalistyczny ubiór, powinien domagać się od pracodawcy zwrotu poniesionych nakładów.

Kamizelki odblaskowe z nadrukiem

Odzież ostrzegawcza powinna posiadać odblaskowe taśmy. Wybór konkretnych elementów ubioru zależy od branży, w której działa firma. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są kamizelki odblaskowe z nadrukiem – dzięki temu pracownik nie tylko jest dobrze widoczny, ale nawet postronna osoba może zorientować się, jakie przedsiębiorstwo reprezentuje. Poza tym na rynku można znaleźć czapki, kurtki czy koszulki z odblaskowymi elementami. Do pracy w warunkach ograniczonej widoczności można dostosować również tradycyjną odzież, wykonując na niej odblaskowy nadruk.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *