odzież robocza

Gdzie kupić specjalistyczną odzież roboczą?

Pracownicy wszystkich zawodów związanych z ciężką pracą fizyczną i kontaktem z przedmiotami, które mogą powodować zabrudzenia, powinni nosić specjalistyczną odzież roboczą. Jest to nakazane przepisami polskiego ustawodawstwa. Czym jest odzież robocza, kto powinien ją kupić oraz czy zrobić to w sklepie stacjonarnym, czy internetowym? Fruit of the Loom, Russell czy Gildan? Bluza, kurtki i polary sprawdzą się jako odzież robocza? Szukamy odpowiedzi na te pytania!

Ochronna i robocza odzież specjalistyczna – czym się różnią?

I choć wiele osób traktuje te nazwy jako synonimy, w rzeczywistości nie są one tożsamymi. Najważniejszą różnicą jest konieczność posiadania atestów. Ubrania robocze nie muszą być certyfikowane, w przeciwieństwie do ochronnych. Odróżnia je także przeznaczenie. Zadaniem odzieży roboczej jest zapobieganie i ochrona przed zabrudzeniami na prywatnym odzieniu pracownika. Może być również używana w miejscach, gdzie wymagany jest wysoki poziom czystości tworzonych produktów. Odzież ochronna ma, jak sama nazwa wskazuje, chronić zdrowie i życie użytkowników przed czynnikami środowiska pracy, na które jest on narażony.

Przykłady odzieży roboczej

Elementy odzieży, którą zakładają pracownicy, mogą różnić się w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Odzieżą roboczą jest nawet bawełniany T-shirt. A obok niego wymienione powinny zostać różnego rodzaju koszule (zwłaszcza flanelowe), bezrękawniki, polary, bluzy robocze, fartuchy, długie spodnie, ogrodniczki, pełne i zabudowane kombinezony, odzież ostrzegawcza (odblaskowa), softshelle czy kurtki.

Kto musi kupić odzież roboczą w firmie?

Przepisy polskiego Kodeksu pracy wskazują jednoznacznie, że to pracodawca ma obowiązek zagwarantować swojemu podwładnemu odzież roboczą dopasowaną do jego stanowiska pracy. Czy jednak pracownik może zaopatrzyć się na własną rękę? Przykładowo ubrania dla gastronomii, w której nie ma jasno określonych zasad ubioru, mogą pozwolić kucharzowi na pokazanie strojem swojego prawdziwego ja. Taka sytuacja może mieć miejsce, jednak właściciel ma obowiązek wypłacić podwładnemu stosowny ekwiwalent finansowy na zakup odzieży.

Gdzie kupić ubrania robocze? Sklep internetowy vs. stacjonarny

Każdy, kto stoi przed koniecznością zakupu, ma dylemat: lepiej zakupy zrobić w sklepie stacjonarnym czy może w internetowym? Przedstawiamy plusy i minusy obu tych rozwiązań.

Zalety sklepu stacjonarnego

Możemy na żywo zobaczyć produkt, który zamierzamy kupić oraz dotknąć materiału, z którego jest wykonany. Nie powinno być także problemów z przymierzeniem konkretnego ubrania.

Wady sklepu stacjonarnego

Może zdarzyć się tak, że w zapleczowym magazynie zabraknie rozmiaru, który akurat jest nam potrzebny. Dodatkowo możemy spodziewać się wyższej ceny produktu.

Zalety sklepu internetowego

Tańsze produkty niż w sklepie stacjonarnym, znacznie większy wybór, łatwość w znalezieniu interesującego nas rozmiaru oraz możliwość przesłania kilku rzeczy w jednej paczce pod wskazany adres.

Minusy sklepu internetowego

Brak możliwości przymiarki i dotknięcia materiału, na paczkę trzeba poczekać, małe jest prawdopodobieństwo otrzymania produktów w ten sam dzień.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *