nadproża drzwiowe i okienne

Nadproża – czym są i do czego służą?

Nadproża to element, który znajduje się w każdym domu, niezależnie czy zbudowanym w nowoczesnym stylu, czy starych drewnianych domach. Już sama nazwa wskazuje, gdzie należy doszukiwać się nadproży. Czym są i do czego służą? Odpowiadamy na to pytanie.

Czym są nadproża?

To element konstrukcyjny (najczęściej belka), który umieszczany jest bezpośrednio ponad dziurą, która została przygotowana w celu umieszczenia tam okna, drzwi lub po prostu pozostawienia przejścia. Jednym z najpopularniejszych producentów jest na przykład Ytong. Nadproża pozwalają na przeniesienie ciężaru sponad otworu ściennego na sąsiadujące ściany, aby nie zawaliła się ściana, grożąc domownikom lub budowlańcom. Nadproża są wręcz niezbędne w każdym domu, chyba, że decydujemy się na budowę takiego, w którym nie będzie okien i drzwi.

Gotowe nadproża

Inwestorzy chętnie stawiają na przygotowane wcześniej nadproża, które pozwalają na przyspieszenie prac przy budowie, nie trzeba przy nich przygotowywać zbrojeń, szalunków, ani betonu. Mogą być również montowane ręcznie. W przypadku niektórych gotowych nadproży może być konieczne wmurowanie uzupełniającej warstwy z bloczków (na przykład bloczek silka), aby uzyskać pełną nośność nadproża.

Czy warto izolować nadproża?

Oczywiście, że tak. Pomocny w tym względzie okaże się Swisspor styropian. Dzięki izolacji nadproża zapobiegniemy wymianie ciepła i ochładzaniu się pomieszczenia w którym przebywamy. W przypadku budowania ściany jednowarstwowej o ocieplenie nadproża musimy zadbać już na etapie murowania domu.

Post Author: zorganizadmin