księgowość wieliczka

Jak zostać księgowym? Wymagania i kwalifikacje

Odpowiednie działy dużych firm, ale także niewielkie biuro rachunkowe Wieliczka, Bochnia czy Limanowa – księgowi mogą liczyć na zatrudnienie w wielu miejscach i niezłe zarobki. Żadna instytucja nie zatrudni jednak nikogo bez odpowiednich kwalifikacji. Podpowiadamy, co musisz zrobić, by zostać księgową lub księgowym.

Księgowy z wyższym wykształceniem

By liczyć na ciekawe stanowisko i satysfakcjonującą pensję, przyszły księgowy powinien posiadać wyższe wykształcenie. Ukończenie pierwszego, a najlepiej i drugiego stopnia studiów może znacznie ułatwić start w zawodzie. Przygotowaniem mogą być już nawet specjalne klasy funkcjonujące w niejednym liceum czy technikum. Po nich warto wybrać studia ekonomiczne – dobrym pomysłem będzie kierunek “finanse i rachunkowość” oraz zarządzanie.

Kursy dla księgowych

Żaden z wymienionych kierunków nie wyposaży nas dokładnie we wszystkie cechy dobrego księgowego, ale każdy z nich będzie dobrą bazą do takiej pracy. Co jednak wtedy, gdy chcesz się przekwalifikować? Drogą na skróty mogą być kursy dla księgowych organizowane w wielu miastach. Jak poznać księgowość? Wieliczka czy inne nawet niewielkie miasta często są miejscami, w których działają prywatne szkoły dla przyszłych księgowych. Można na nich poznać nieco teorii, ale przede wszystkim praktyczną obsługę niezbędnych narzędzi do wykonywania rozliczeń.

Bez praktyk ani rusz

Pracy w charakterze księgowego nie otrzymamy jednak bez odbycia odpowiednich praktyk. Osoby, które mogą pochwalić się tytułem magistra rachunkowości lub podobnej specjalności, powinny odbyć trzyletnią praktykę w księgowości. Ci, którzy ukończyli studia magisterskie na innych kierunkach, bez specjalności “rachunkowość”, oprócz trzech lat praktyki potrzebują jeszcze odpowiednich studiów podyplomowych.

Post Author: zorganizadmin