artykuły bhp

Jak powinien być ubrany profesjonalny strażak?

Strażacy to od lat jeden z zawodów, który cieszy się wielkim zaufaniem społecznym. Zawodowi strażacy oraz ochotnicy spieszą na ratunek w przypadkach pożarów, powodzi czy wypadków. Często są pierwsi na miejscu zdarzenia i pomagają w trudnych sytuacjach. Sami również jednak potrzebują ochrony, którą zapewniają im różnego rodzaju artykuły BHP. Co wchodzi w skład ubioru profesjonalnego strażaka?

Odzież dla strażaka

Choć w czasie publicznych występów strażacy paradują w eleganckich mundurach, na co dzień, w czasie akcji, ich ubiór jest zupełnie inny. Tam priorytetem jest ochrona zdrowia i życia, zminimalizowanie ryzyka poparzeń czy innych urazów. Z tego powodu podstawowym strojem strażaka jest tak zwany Nomex – to specjalna kurtka oraz spodnie wykonane z kilku warstw ochronnych.

Czasami, w wyjątkowo niebezpiecznych warunkach, ten strój jednak nie wystarcza. Dlatego strażacy czasami zakładają również ubrania gazoszczelne lub chroniące przed żarem, przydatne do działania w skrajnie wysokich temperaturach.

Buty, hełm, rękawice

Strażacy muszą mieć również na wyposażeniu specjalne buty. Ich podstawowe obuwie to skórzane buty z utwardzaną podeszwą i wzmocnionym noskiem – podobne do tych, które oferuje niejeden sklep BHP. Druga para to obuwie z gumową podeszwą zabezpieczającą przed porażeniem prądem.

Nieodłącznym atrybutem strażaka są również hełmy, czasami określane jako kaski BHP. Muszą one posiadać specjalną chroniącą twarz przyłbicę, a także zarzucany na kark kołnierz. Dłonie są natomiast zabezpieczane przez specjalne rękawice.

Post Author: zoadmino