plecaczki vintage

Moda na vintage. Skąd się wzięła?

Vintage to jeden z trendów, który w ostatnich latach święci w modzie największe triumfy. Zgodnie z jego prawidłami projektuje się mnóstwo rzeczy – od ubrań, przez elementy wystroju pomieszczeń, aż po plecaki szkolne. Czy żółty tiul to materiał, który zaliczamy do kategorii vintage? Skąd jednak wzięła się ta moda i co dokładnie oznacza to określenie? Przybliżamy najważniejsze zagadnienia związane z pojęciem “vintage”.

Vintage – od wina do mody

Termin vintage po raz pierwszy pojawił się wśród specjalistów zajmujących się alkoholem, a konkretnie winem. Oznaczał cały zasób tego trunku wyprodukowany w jednym sezonie, z winogron zebranych tego samego lata.

To pojęcie z technologii winiarskiej zaczerpnęli ludzie zajmujący się modą. W odniesieniu do tej branży vintage określa coś stylowego, ale jednocześnie nieco przestarzałego. To nawiązanie w ubiorze do stylistyki jednej z minionych epok, skorzystanie ze sprawdzonych wzorców, które obecnie uchodzą już za relikt.

Noszenie ubrań, które pozornie wyszły z mody, stało się popularne w XIX wieku. Obecnie trendy zmieniają się tak szybko, że już wyciągnięcie z szafy ubrań nawiązujących do mody sprzed 20-30 lat śmiało można uznać za przejaw stylu vintage.

Za jeden z popularniejszych materiałów vintage uchodzi tiul miękki. Pudrowy róż to kolor, z którym tiul kojarzy się od lat, dzięki utrwalonemu w naszej podświadomości wizerunkowi baletnicy. Występuje jednak również w innych barwach – tiul miękki szary ma swoje zastosowanie w szyciu zasłon. Rzadziej spotykamy ten materiał w neonowej odsłonie – mało popularny jest zielony, niebieski czy żółty tiul. Te tkaniny, częściej niż na co dzień, wykorzystuje się do tworzenia strojów scenicznych.

Najpopularniejsze ubrania i akcesoria vintage

Odzież w stylu vintage są szczególnie popularne w modzie damskiej. Panie często sięgają po koszule, spódnice czy sukienki w stylizacjach z poprzednich dekad. To jednak także szereg popularnych akcesoriów, takich jak na przykład plecaczki vintage, szczególnie firmy St Right, torebki, paski, portfele czy inne dodatki dla kobiet i mężczyzn.

Post Author: zoadmino