aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – co następuje przed jego założeniem?

Wiele osób wstydzi się swojego uśmiechu z uwagi na występującą u nich wadę zgryzu. Bardzo często udając się do dentysty, który wykorzystując lusterko stomatologiczne sprawdza stan zębów, można usłyszeć, że konieczne jest udanie się do ortodonty. Warto jednak wiedzieć, że zanim otrzymamy upragniony aparat ortodontyczny, z pewnością minie trochę czasu. Jakie czynności wykonuje ortodonta przygotowując pacjenta do leczenia wady zgryzu? Podpowiadamy!

Przygotowanie do leczenia wady zgryzu – na czym polega?

Przygotowując się do założenia aparatu ortodontycznego, lekarz prowadzący leczenie naszej wady zgryzu, powinien skierować nas na wykonanie zdjęcia RTG. Dzięki niemu będzie mógł określić, które zęby wymagają leczenia oraz czy są jakieś, które należy usunąć. Zwykle, przygotowanie do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego może trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy. Dopiero po wyleczeniu chorych zębów i usunięciu tych zbędnych (jak ósemki), lekarz pobiera wycisk stosując wosk dentystyczny. Najczęściej specjaliści korzystają ze specyfików marki Zhermapol, gdyż ten producent oferuje wysokiej jakości preparaty.

Wybór aparatu i przymiarki

Najczęściej po wykonaniu wycisku, lekarz prosi nas o wybranie rodzaju aparatu ortodontycznego, przy pomocy, którego przeprowadzone będzie leczenie. Do wyboru mamy klasyczne aparaty ruchome, najpopularniejsze stałe oraz nowoczesne nakładkowe. Dopiero po podjęciu decyzji związanej z metodą leczenia, ortodonta może zlecić wykonanie aparatu, które zazwyczaj trwa około 2 lub 3 tygodnie. Następnie pacjent jest zaproszony na wizytę, na której odbywa się przymiarka aparatu. Jeśli aparat jest dobrze dopasowany, wówczas zostaje założony lub podarowany pacjentowi.

Post Author: zorganizadmin