ściany działowe ytong

Ściany działowe i techniki ich stawiania

W czasie wznoszenia budynków mieszkalnych największą uwagę poświęcamy zwykle stawianiu ścian nośnych. W końcu są one ważnym elementem konstrukcyjnym całego budynku, dlatego na ich wznoszeniu nikt nie oszczędza. Niektórzy stawiają na ściany jednowarstwowe, na przykład wykonane z gazobetonu Ytong 40. Do ścian działowych przykłada się zazwyczaj nieco mniejszą uwagę, jakby zapominając, że i one muszę mieć odpowiednią nośność. Co prawda nikt nie wymaga, by wewnątrz budynków stawiać bloczki gazobetonowe Ytong, ale solidna konstrukcja tych elementów również jest ważna.

Jak stawiać przegrody wewnątrz mieszkań?

Wznoszenie ścian działowych nie jest obwarowane zbyt restrykcyjnymi przepisami. Należy jedynie pamiętać o tym, że w domach jednorodzinnych potrzebna jest odpowiednia izolacja akustyczna. Dotyczy to zwłaszcza przegród, które będą oddzielać sypialnie od głośniejszych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka.

Przy stawianiu ścian działowych trzeba jednak pamiętać, że można je umieścić jedynie na wystarczająco wytrzymałym stropie. Czasami w miejscu planowanej ściany trzeba będzie wzmocnić podłoże, by sprostało nowym obciążeniom. Rozwiązaniem są budowy lekkich przegród, bez używania ciężkich materiałów. Będą mniej trwałe, ale można nimi łatwo i szybko wydzielić pomieszczenia.

Z czego stawiać ściany działowe?

Ściany działowe można wznosić z kilku materiałów. Wśród tych najlżejszych królują przede wszystkim regipsy. Trzeba jednak pamiętać, że na takich przegrodach nie będzie można wieszać ciężkich przedmiotów ani przeprowadzić przez nie rur.

Nowoczesnym i wytrzymałym rozwiązaniem będą natomiast ściany działowe Ytong. Mimo że są lekkie, dobrze izolują dźwięki. Takie przegrody są także odporne na ogień, co może być niezwykle ważne w czasie ewentualnego pożaru. Tradycyjną metodą stawiania ścian działowych są natomiast drobne materiały – niewielkie pustaki czy cegły ceramiczne.

Post Author: zoadmino