język korzyści w marketingu - strategia

Język korzyści w marketingu i sprzedaży – jak przyciągnąć uwagę konsumenta

W dzisiejszych czasach każdy przedsiębiorca marzy o zysku. Pytanie tylko jak w dobie gospodarki wolnorynkowej zdominować branżę i wyprzedzić konkurencję. Przydatny może się tutaj okazać język korzyści. Stanie się Twoją “tajną bronią” i pomoże Ci przyciągnąć uwagę klienta. W końcu już sama definicja tego pojęcia przywodzi na myśl pozytywne konotacje. To, co dla kogoś korzystne, zawsze jest dobre. Dlatego właśnie język korzyści odgrywa bardzo ważną rolę w sprzedaży i marketingu. Dzięki niemu wpłyniesz na klienta, zachęcisz go do kupna danego produktu. W końcu język korzyści to pewnego rodzaju perswazja. Musisz poznać czym jest i jak go wykorzystać w biznesie. Zapewnisz sobie tym wielu konsumentów, a przez to Twoja firma zyska.

Czym jest język korzyści? Język korzyści i jego definicja

Wielu osobom na pewno obiło się o uszy pojęcie język korzyści. Niestety nie wszyscy rozumieją, co to tak naprawdę jest i jakie ma znaczenie w marketingu i sprzedaży. Język korzyści to technika wykorzystywana w handlu mająca na celu przekonanie konsumenta do kupna danego towaru lub usługi poprzez przedstawienie benefitów wynikających z posiadania tejże rzeczy. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wymienianie cech danego produktu, ale przede wszystkim pokazanie realnych korzyści, jakie dany konsument może otrzymać. Celem stosowania tej techniki w marketingu jest przekonanie potencjalnego nabywcy do zakupienia określonego produktu lub usługi. To pozwoli Ci wpłynąć na klientów podświadomie. Dzięki temu rozwiejesz ich wszelkie wątpliwości, przedstawisz swój towar jako wartościowy i niezbędny dla Twojego przyszłego nabywcy. Wzbudzisz w nim chęć posiadania i skłonisz do działania, czyli zaopatrzenia się w Twój produkt. Najważniejszą rzecz, jaką musisz zapamiętać, jest to, by używać tych zwrotów tak, aby faktycznie sprzedać to, co reklamujesz. Pamiętaj – skupiaj się na korzyściach użytkowania Twojego towaru, nie tylko na samych cechach!

Jak pisać językiem korzyści?

Skoro już wiesz, czym jest język korzyści, teraz pora przejść do meritum, czyli jak pisać teksty tą techniką. Pisanie językiem korzyści nie jest trudne. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jeśli będziesz ich przestrzegać Twój tekst sprawi, że konsumenci będą częściej kupować Twoje produkty, a Ty dzięki temu zdominujesz rynek.
Pisząc językiem korzyści musisz skupić się na kilku aspektach, m.in. na :

 • cechach
 • zaletach
 • korzyściach

Dlaczego to takie istotne?

Tak pokazujesz produkt w odpowiednim świetle. Przedstawiasz jego cechy, mówisz o jego zaletach i korzyściach. Oczywiście to wszystko musi być poparte racjonalnymi argumentami i przede wszystkim rzetelnymi informacjami. Pisz prawdę, nie oszukuj klienta!

Teraz przyjrzyj się uważnie schematowi cecha – zaleta – korzyść. Pomoże Ci on skomponować odpowiednio tekst. Sprawi, że zwiększy się sprzedaż Twoich towarów. Schemat ten składa się z trzech części:

Cecha – informuje na przykład o tym, jakie funkcje ma dany produkt, jak go zastosować, z czego jest wykonany, jak wygląda itp. Przykład: koszula z wiskozy – cecha tutaj to materiał, z którego dany produkt jest wykonany

Zaleta – określa, co wcześniej wymieniona cecha gwarantuje na przykład: koszula z wiskozy – wiesz, że wiskoza to materiał, który przepuszcza powietrze, więc zaletą koszuli z wiskozy jest to, że jest przewiewna

Korzyść – co ktoś może zyskać – w przypadku koszuli z wiskozy korzyścią jest to, że w upalne dni nie będziesz się pocić

Jak pisać językiem korzyści?
Źródło: https://www.grupa-tense.pl/blog/jak-pisac-o-ofercie-jezykiem-korzysci/

Pisz teksty, ilustrując właśnie ten schemat – zacznij od cechy produktu, określ jego zalety i wymień korzyści wynikające z posiadania Twojego towaru. Konstruując treść w ten sposób zwrócisz uwagę klienta, uświadomisz go, że warto zaopatrzyć się w dany produkt.

Oprócz powyższego schematu warto pamiętać też o zwrotach, jakie powinieneś zawrzeć w swoim tekście. Musisz użyć takich, które przedstawią produkt i plusy jego posiadania. Są to między innymi:

 • korzystniej
 • ułatwi Ci to
 • dzięki temu
 • umożliwi Ci to
 • pozwoli na
 • zagwarantuje
Język korzyści przykłady

Źródło: https://exclusivemarketing.pl/jak-pisac-teksty-ktore-sprzedaja/


Jeśli użyjesz ich do opisu danego produktu na stronie internetowej Twojego sklepu, gwarantują Ci one znacznie większą sprzedaż.

Zapamiętaj!

Innym ważnym aspektem pisania językiem korzyści jest to, że musisz przedstawiać treści w sposób konkretny i przejrzysty. Pisz tak, by rozumiał Cię Twój odbiorca. Unikaj niezrozumiałych i specjalistycznych zwrotów. Musisz skomponować taki tekst, który trafi do każdego.


Język korzyści w copywritingu

Język korzyści często jest stosowany w copywritingu czyli przy pisaniu tekstów marketingowych. Każdy tekst reklamowy musi zawierać w sobie elementy języka korzyści. Bez tego żaden produkt się nie sprzeda. Uwypuklając korzyści płynące z posiadania danego towaru, przekonasz potencjalnego nabywcę do kupna. Dlatego często copywriterzy stosują język korzyści poprzez używanie chociażby trybu rozkazującego, odwołując się do pozytywnych skojarzeń czy stosując takie zwroty jak np. “koniecznie”, “warto”, “już” i wiele innych. W swoich materiałach piszą też bezpośrednio zwracając się do odbiorcy. Te i inne techniki jakie wykorzystują sprawiają, że język korzyści jest tak skuteczny w działaniu. Dlatego w artykułach na blogach firmowych często możesz znaleźć teksty przepełnione właśnie takimi zwrotami. Są one atrakcyjne dla odbiorcy, a przez to chętnie przez nich czytane. Pozwoli Ci to między innymi zwiększyć ruch na stronie. Język korzyści odgrywa więc kluczową rolę przy pisaniu treści reklamowych.

Język korzyści w sprzedaży – jaką odgrywa rolę?

Język korzyści odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie sprzedaży. Dlaczego tak się dzieje? Gdyby zestawić obok siebie dwa teksty – jeden napisany językiem korzyści, a drugi napisany zwyczajnie, większość ludzi przekona ten pierwszy, ponieważ dostrzegliby w nim realne gwarancje dotyczące produktu. Sama forma i treść opisu produktu zachęciłaby ich czyli wzbudziła ciekawość i chęć posiadania tej rzeczy. Tutaj można nawiązać do modelu AIDA czyli techniki marketingowej określającej jakie reakcje wywołuje dana usługa lub produkt. Język korzyści ma szczególne zastosowanie w trzecim kroku tego modelu czyli desire. Chodzi tutaj o to, by wzbudzić w konsumencie chęć posiadania i pożądanie Twojego towaru. Dlatego często na tym etapie wykorzystuje się właśnie język korzyści, aby przedstawić zalety danego dobra lub usługi, przez co przekonasz go do kupna. Dzięki językowi korzyści rozwiejesz wszelkie wątpliwości klienta i będzie on pewny zakupu.


Rodzaje korzyści

Ważne jest to by właściwie określić jakie korzyści będą mieli konsumenci użytkujący Twój produkt. Dlatego korzyści można podzielić na kilka rodzajów są to między innymi:

 • wizerunkowe
 • komfortu wewnętrznego
 • zdrowotne
 • bezpieczeństwa

Korzyść wizerunkowa – dotyczy wizerunku osoby, chodzi tutaj głównie o to, że ktoś chce dzięki danemu produktowi poprawić swój image. Takiemu klientowi zależy na produktach z “najwyższej półki”.

Korzyść komfortu wewnętrznego – dotyczy spędzania czasu w określony sposób, najczęściej chodzi o pewien styl bycia, który pozwala nam czuć się dobrze.

Korzyść zdrowotna – dotyczy kwestii zdrowia, życia i dobrego samopoczucia. Tutaj chodzi o to, jakie korzyści przyniesie użytkowanie danego produktu w obrębie naszego zdrowia, czy będzie działał na nas prozdrowotnie

Korzyść bezpieczeństwa – odnosi się do podstawowej potrzeby każdego człowieka, jaką jest poczucie bezpieczeństwa. Najczęściej klienci poszukują produktów certyfikowanych i zatwierdzonych przez odpowiednie instytucje, wtedy mają pewność, że coś jest godne zakupu i przede wszystkim sprawdzone.

Jeśli będziesz zwracać uwagę na te przedstawione powyżej potrzeby i zagwarantujesz korzyści, które na nie odpowiedzą, Twoje produkty będą się sprzedawać niczym “świeże bułeczki”.

Język korzyści – oręż w walce z konkurencją na rynku

Język korzyści okaże się doskonałym orężem w walce z Twoimi konkurentami na rynku. Jeśli wykorzystasz go odpowiednio w opisach produktów, artykułach na bloga itp., możesz być pewny, że klienci często będą odwiedzać Twoją stronę. Umiejętne posługiwanie się tą techniką w handlu zapewni Ci niesamowite zyski. Pamiętaj, jednak by nie mylić języka korzyści z manipulacją! Pisz o produktach prawdę, nie naginaj rzeczywistości. Udzielaj rzetelnych informacji. Przedstaw cechę, zaletę i korzyść wynikającą z użytkowania produktu, a wiele Twoich towarów stanie bestsellerami.

Post Author: zorganizowana