prawo autorskie

Wykorzystywanie cudzej twórczości na własnym blogu – kiedy jest dozwolone?

Prowadzenie blogów jest coraz bardziej popularne. Mnóstwo osób przegląda Internet w poszukiwaniu informacji z różnych dziedzin, które najczęściej można znaleźć na rozmaitych blogach. Osoby prowadzące takie strony internetowe powinny posiadać szeroką wiedzę z danego tematu. Jednakże na blogach znajdują się nie tylko treści. Wzbogaceniem tekstu są zazwyczaj zdjęcia, infografiki, filmy czy też muzyka. Należy wiedzieć, że nie wszystkie wytwory cudzej twórczości można umieszczać na prowadzonym przez nas blogu. Kiedy możemy wykorzystywać cudze dzieła? Sprawdź!

Prawo autorskie – czym jest?

Prawo autorskie nabywa twórca w momencie stworzenia dzieła. Podmiot praw autorskich stanowią np. wykonane fotografie, skomponowane melodie, czy też opracowane infografiki. Prawo autorskie nie ulega przedawnieniu. Nie można także przepisać go na kogoś. Jeśli chcemy, by osoba korzystająca z naszej twórczości robiła to w sposób legalny, powinniśmy zadbać o majątkowe przeniesienie praw autorskich. Wzór takiej umowy możemy znaleźć w Internecie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy jest on poprawny, możemy udać się do radcy prawnego w celu skonsultowania z nim prawidłowości przygotowanego wzoru.

Licencja – legalny sposób na korzystanie z cudzej twórczości

Oprócz przeniesienia praw autorskich majątkowych, w legalny sposób możemy korzystać z dzieł innych twórców, jeśli w naszym posiadaniu znajduje się licencja. Prawa autorskie zezwalają na udzielanie licencji wyłącznych oraz niewyłącznych. Z tych pierwszych mogą korzystać pojedyncze osoby lub firmy, natomiast te drugie uprawniają do wykorzystywania cudzego dzieła przez większą ilość ludzi.

Post Author: zorganizadmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *