Kasza biała, gryczana czy też jęczmienna są dobrym pomysłem na obiad. Możemy przygotować szybkie i sycące dania jednogarnkowe z wykorzystaniem polskich zbóż. Zobacz, że kasza na talerzu się opłaca!
Kasza jęczmienna, pęczak i kasza gryczana – ceny
Skoro już mówimy o opłacalności popatrzmy na nią z dwóch perspektyw – zdrowotnej i finansowej. Na początku zastanówmy się czy nad drugą kwestia, bo niestety często przez nią wybieramy makaron i ryż, które kosztują zaledwie kilka złotych.
Jakie gatunki najczęściej widujemy na polskich stołach? Na pewno będzie to kasza gryczana oraz kasza jęczmienna. Cena obu rodzajów może wynosić od kilku do kilkunastu złotych. Na pierwszym miejscu zależy nam, aby wybrana przez nasz kasza pasowała do naszych możliwości finansowych. Gdy mamy już wybraną cenę przyjrzyjmy się kilku kwestiom – najlepiej jest wybierać rozwiązania pakowane w opakowania papierowe oraz kaszę, która nie jest pakowana w folie. Taki wybór będzie chronił nas i naszą planetę.
Kasza – zdrowotne działanie
Patrząc na drugą stronę – kaszę „opłaca się kupować ze względu na zawarte w niej składniki odżywcze. Nie będziemy opisywać tutaj działania każdego zboża, a bardziej skupimy się na ogólnych zasadach i tym, że należy wybrać odpowiednie gatunek do konkretnych dolegliwości.
Na samym wstępie mamy skrobię, która jest rozkładana w ciele na cukier. Taki proces jest potrzebny, aby wszystkie komórki w ciele były odpowiednio przygotowane do pracy. W dodatku kasza jest bogata w różne witaminy – możemy wymienić tutaj witaminy z grupy B, kwasy foliowy, witaminę E, niacynę, ryboflawinę i składniki mineralne.
Jak widzicie posiadają bardzo dużą ilość cech pozytywny, ale niektóre kasze nie będą odpowiednie dla osób z wrzodami, cierpiącymi na nadkwaśność czy zgagę. W dodatku podrażniona śluzówka jelita nie wykorzystuje dobrze białka z pożywieni, które jest potrzebne dla regeneracji.
Jeśli wiesz, że możesz jeść kaszę spróbuj wkomponować ją w codzienną dietę!