kątnica, fotel, wiertła

Poznaj rodzaje wierteł stomatologicznych!

W każdym dobrym gabinecie stomatologicznym będziemy słyszeć typowe wiercenie. To właśnie kątnica na mikrosilnik, turbina oraz prostownica wydają ten nieprzyjemny dla ucha dźwięk. Jednak nie ma powodu do obaw, ponieważ wszystkie mają pomóc w naprawie naszego uzębienia. Zobacz jak działają i do czego są wykorzystywane!

Kątnica dentystyczna

Kątnica NSK, KaVo czy wiele innych na ogół możemy podzielić na kilka rodzajów. Po pierwsze mamy różne typy obrotu – bardzo wolny, wolny, normalny oraz szybki. W kwestii przyśpieszenia i redukcji też mamy kilka opcji 1 : 5, 1 : 1, 5,4 : 1, 14,8 : 1. A na sam koniec mamy maksymalne prędkości rozpoczynające się od 2700 obrotów na minute kończąc na 200 tysiącach obrotach na minutę. Dużym ułatwieniem na pewno będą kolorowe obręcze oznaczające konkretne właściwości.

Prostownica

Prostownica działa na podobnej zasadzie co kątownica. Jednak jej najczęstsze zastosowanie trochę się różni. Najczęściej jest używana w protetyce i ortodoncji.

Turbina

Jest to rodzaj wiertarki dentystycznej napędzany sprężonym powietrzem. Z tego narzędzia korzystamy podczas otwierania, nadawania kształtów lub opracowywania zębów. Co ciekawe, podczas korzystania z tego przyrządu wytwarza się duża ilość ciepła, dlatego właśnie nasze zęby czasem są polewane wodą – aby je ochłodzić!

Podsumowanie

Jak widzicie wykorzystywane przyrządy nie są tak straszne, jak mogłoby się wydawać. Każdy z nich jest używany przez doświadczonych specjalistów, aby zwalczyć występujące w jamie ustnej problemy. Skoro już wiemy, że wiercenie i bzyczenie nie jest takie straszne może szybciej udamy się na następną wizytę?

Post Author: zoadmino