rekuperatory poznań

Ciepło mniejszym kosztem. Jak oszczędzić na ogrzewaniu domu?

Mimo że zimy w Polsce są w ostatnich latach dość łagodne, od listopada do marca temperatury mocno spadają. Trzeba być gotowym na przymrozki i długie utrzymywanie się temperatury w okolicach zera stopni Celsjusza. To sprawia, że każdy właściciel domu musi przeznaczyć sporą część budżetu na ogrzewanie. Jak sprawić, by nie pochłaniało ogromnych sum? Czy w ogrzewaniu budynku może pomóc wentylacja mechaniczna? Poznań czy Lublin, sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu nie brakuje.

Oszczędny dom – ściany, okna, ekrany

Najpoważniejszą, ale zarazem najskuteczniejszą inwestycją w obniżenie rachunków za ogrzewanie jest ocieplenie domu. To istotne zwłaszcza w starszych budynkach – nowe od razu są otaczane warstwą styropianu. Dzięki temu dom traci znacznie mniej ciepła.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie jest uszczelnienie drzwi i okien. Czasami wcale nie trzeba ich wymieniać, a po prostu zamontować przy nich odpowiednie uszczelki. W ten sposób powstrzymamy zimne powietrze i nie pozwolimy mu niepostrzeżenie przenikać do wnętrza.

W bardziej efektywnym ogrzewaniu mogą pomóc także… ekrany. Oczywiście nie chodzi tutaj o telewizory, a o ekrany zagrzejnikowe. To powierzchnie przygotowywane z folii izolacyjnej, które zakłada się na ścianę, przy której jest zamontowany grzejnik. Odbija ona ciepło do wnętrza – kaloryfer nie ogrzewa już ścian, a powietrze w środku pomieszczenia.

Wentylacja i wietrzenie

Inwestycją w ogrzewanie mogą być także rekuperatory. Poznań i inne duże miasta to miejsca, w których przekonuje się do nich coraz więcej ludzi. Czym są te urządzenia? To części wentylacji, które odzyskują ciepło z powietrza usuwanego z domu, przekazując je z powrotem do wnętrza. Dzięki temu nie trzeba będzie podkręcać grzejników. Jak zamontować rekuperatory? Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę hasło “systemy wentylacyjne Poznań” lub nazwę innego miasta, a znajdziemy profesjonalistów, którzy pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie.

W utrzymaniu ciepła w pomieszczeniu ważne jest też odpowiednie wietrzenie. Należy to robić przez krótki czas, za to z szeroko otwartymi oknami i zakręconymi grzejnikami. Dzięki temu ciepłe powietrze szybko opuści dom, a po zakończeniu operacji temperatura już w kilka minut wróci do normy.

Post Author: zoadmino