trening funkcjonalny co to

Trening funkcjonalny – co to jest i dla kogo jest przeznaczony?

Trening funkcjonalny – co to – wiele osób zadanie sobie to pytanie, gdy pierwszy raz słyszy nazwę trening funkcjonalny. Ćwiczenia na brzuch czy ćwiczenia na łydki to forma treningu, którą z powodzeniem możemy wykonać w domu. Jak jest z treningiem funkcjonalnym? Na czym polega i kiedy warto się nim zainteresować? Czytaj dalej!

Trening funkcjonalny – co musisz o nim wiedzieć

Trening funkcjonalny to nic innego jak trening imitujący ruchy, które wykonujesz w życiu codziennym, ale w bardziej intensywny sposób. Wydaje się łatwy, ale wcale taki nie jest. Aby trening funkcjonalny był w stu procentach efektywny, należy wykonywać go przez długi okres czasu, robić wiele powtórzeń w szybkim tempie. Trenowanie funkcjonalne poleca się uskuteczniać na odcinkach serialowych trwających po 45 czy nawet 90 minut.

Trening funkcjonalny – jak wygląda?

Jedna seria równa się jednemu ćwiczeniu. Powtarzamy je w jak najszybszym tempie i przechodzimy do kolejnego ćwiczenia, a więc kolejnej serii. Ważne, aby te ćwiczenia były różnorodne i angażowały różne partie mięśniowe – dlatego też warto wykonywać trening funkcjonalny na siłowni. Mamy tam do dyspozycji różnego rodzaju sprzęt – sztangi, stepy, gumy oporowe, piłki lekarskie, bosu i drabinki koordynacyjne. Jeszcze lepszym pomysłem będzie trenowanie funkcjonalne pod okiem profesjonalnego trenera – na pewno przyniesie najlepsze rezultaty.

Trening funkcjonalny i jego zalety

Trening funkcjonalny jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy na wysmukleniu i wyrzeźbieniu ciała, a niekoniecznie na rozbudowie mięśni. Jak wyżej zaznaczyliśmy, trening funkcjonalny polega na imitowaniu ruchów wykonywanych podczas życia codziennego, a więc nie wymaga pobudzania mięśni praktycznie przez nas nieużywanych, co eliminuje ryzyko powstawania zakwasów i kontuzji. Trening funkcjonalny poprawia gibkość, elastyczność, jędrność ciała, a także stabilność, koordynację i ogólną wydolność organizmu. Spróbuj treningu funkcjonalnego zwłaszcza w momencie, gdy prowadzisz siedzący tryb życia, pracujesz za biurkiem i jeździsz samochodem.


Post Author: zoadmino