co daje bieganie

Co daje bieganie czyli korzyści płynące z regularnych treningów

Wielu początkujących biegaczy zadaje sobie pytanie co daje bieganie. Bieganie to przecież trening wielofunkcyjny – zarówno trening pleców, jak i trening nóg. Wszystko w jedynym! Jakie konkretne korzyści można więc czerpać z regularnych biegowych treningów? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Bieganie a odchudzanie

Wiele osób zaczyna swoją przygodę z bieganiem, kiedy chce zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Bieganie jest o tyle dobrym wyborem, że biegać może na dobrą sprawę każdy. Bieganie nie wymaga posiadania profesjonalnego sprzętu ani ogromnej przestrzeni w domu. Wystarczy para bardziej sportowych butów, butelka wody i telefon komórkowy i można rozpocząć swój pierwszy biegowy trening. Bieganie spala dużo więcej kalorii niż zwykły spacer, a ich ilość zależy od intensywności i szybkości biegu oraz długości samego treningu. Aby jednak bieganie dało jak najlepsze efekty w odchudzaniu, nie obędzie się bez wprowadzenia do swojego życia zdrowej diety. Oczywiście, organizm potrzebuje też dużo energii do biegania, dlatego najlepiej stawiać na lekkostrawne a zarazem sycące posiłki, które skutecznie zaspokoją głód, ale także sprawią, że będziemy mieć siłę do biegu. W takiej sytuacji warto nauczyć się zdrowo odżywiać bez konieczności liczenia kalorii. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy w artykule https://zorganizowana.pl/2021/04/15/jak-schudnac-bez-liczenia-kalorii/.

Bieganie a korzyści zdrowotne

Bieganie to nie tylko korzyści płynące ze zrzucenia dodatkowych kilogramów, ale także zdrowotne. Regularne treningi biegowe pozwolą wzmocnić serce i płuca oraz usprawnić dopływ krwi do całego ciała. Bieganie to także doskonały sposób na obniżenie ciśnienia i wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego oraz na spadek poziomu złego cholesterolu.

Bieganie to także poprawa koncentracji i nastroju. Pomaga walczyć z pierwszymi alarmującymi symptomami depresji oraz bezsennością. Bieganie kształtuje mięśnie całego ciała i w dodatku nie tylko znajdujące się na dole organizmu. Brzuch, plecy i ramiona pracują podczas treningu biegowego równie ciężko. Wzmacnia również układ kostny i chroni przed kontuzjami.

Post Author: zoadmino