Oliwa extra vergin z dodatkiem całych oliwek

Oliwa extra vergine – jak wpływa na nasze zdrowie?

Oliwa z oliwek należy do jednych z najstarszych olejów na zachodniej części świata. Pozyskuje się ją z owoców drzewa oliwnego. Oliwa extra vergine podawana jest między innymi do sałatek i wielu innych dań, aby nadać im niezwykłego smaku. Początkowo oliwa miała tylko właściwości zdrowotne i służyła do smarowania naszego ciała. 

Co to jest oliwa extra vergine?

Oliwa extra vergine jest oliwą, która powstała z wyciśniętych owoców oliwki. Oliwa dop. zachowuje swoje naturalne substancje, ponieważ podczas produkcji nie biorą udziału, żadne rozpuszczalniki oraz brak wielostopniowego oddziaływania na olej temperaturą, wodą oraz chemikaliami. Dzięki takiej produkcji owoce zachowują swoje niesamowite aromaty oraz smaki. Taka oliwa ma wiele właściwości odżywczych. 

Oliwa extra vergine – jak wygląda proces produkcji? 

Najpopularniejszym państwem fabrykacji oliwy z oliwek jest Hiszpania, dopiero później pojawiają się Włochy, Grecja czy inne państwa zajmujące się produkcją oliwy. Owoce są najlepsze, gdy zbierane są w okresie jesienno-zimowym. Wyrób takiej oliwy nie powinien  trwać dłużej niż 24 godziny, ponieważ później traci swoje właściwości. Oliwę extra vergine uzyskuje się z pierwszego tłoczenia owoców, tylko za pomocą wykładania na zimno. Wtedy uzyskujemy 100% naturalnego soku z oliwek. Oliwa dop. zdecydowanie posiada najwięcej  smaku oraz aromatu.

Oliwa extra vergine produkowana w Hiszpanii.

Czynniki wpływające na jakość oliwy dop.

Jednym z najważniejszych jest jakość owoców, które powinny być odpowiednio nawadniane, dzięki czemu drzewa są zdrowe oraz dobrze owocują. Oliwki powinny być zbierane prosto z drzewa, aby nie miały żadnego kontaktu z ziemią, ponieważ bardzo szybko fermentują.

Następnym czynnikiem jest moment zbioru. Dobrze dojrzałe owoce drzewa oliwnego dają więcej oliwy o łagodnym smaku, ale niestety mają mniej cennych polifenoli. Najlepszym momentem zbioru jest, gdy oliwki są nie do końca dojrzałe.  

Ważnym czynnikiem jest czas, w jakim oliwa została wyprodukowana, ponieważ taka oliwa nie może przekroczyć 24 godzin, gdyż traci swoje właściwości. 

Jakie właściwości odżywcze posiada oliwa extra vergine dop.?    

Oliwa extra vergine posiada minimum trzy działania odżywcze oraz zdrowotne. 

Jako pierwszym działaniem oliwy dop. jest to, że posiada bogate tłuszcze jednonienasycone, co wpływa na utrzymywanie w naszej krwi prawidłowego poziomu cholesterolu. Szczególną uwagę na ten produkt powinny zwrócić osoby z nadwagą, ponieważ ich dieta jest przeważnie wysoko przetworzona, co źle działa na ich zdrowie. 

Oliwa posiada również polifenole, są to związki organiczne występujące naturalnie w roślinach. Chronią one lipidy w naszej krwi przed stresem. Spożywanie każdego dnia takiej oliwy działa dobroczynnie na nasze ciało. 

Oliwa dop. posiada wysoką zawartość witaminy E, która wspomaga również nasze komórki przed stresem oksydacyjnym. Witamina E nazywana jest dzięki temu witaminą młodości. Odżywia, nawilża, regeneruje oraz natłuszcza naszą cerę. 

Oliwa z oliwek – sposób na odchudzanie? 

Mimo że jest to tłuszcz, to pomaga nam w odchudzaniu. Zależne jest to tylko od jakości oliwy oraz w jaki sposób go konsumujemy. Oliwa extra vergine jest genialna na pozbycie się zbędnych kilogramów. Picie oliwy z oliwek przynosi nam wiele korzyści zdrowotnych, ponieważ zawiera wiele kwasów omega-3, omega-6 oraz kwas oleinowy. 

Czy oliwa z oliwek posiada zastosowanie w kosmetyce? 

Jednym z pierwszych właściwości oliwy było stosowanie jej do nacierania ciała. Jako że oliwa jest bogatym źródłem witamin A, B, C, E i F oraz niezbędnych minerałów, świetnie sprawdza się w pielęgnacji. Ma niesamowite właściwości nawilżające, odżywcze i regenerujące. Oliwa sprawia, że nasza skóra starzeje się wolniej i wygładza zmarszczki.

Oliwę z oliwek stosuje się również w walce z trądzikiem, która łagodzi jej objawy. Dodatkowo pomaga w leczeniu ran oraz w walce z problemami skórnymi np. leczy atopowe zapalenie skóry. Oliwa również wspomaga regulację gruczołów łojowych. Produkt możemy nakładać na twarz bezpośrednio.

Oliwa dop. stosowana na cerę

Oliwa ma również świetne działanie na włosy. Posiada kwas oleinowy, skwalen oraz kwas palmitynowy, który genialnie nawilża i zmiękcza włosy, co potwierdzają badania naukowe. Włosy dzięki temu stają się błyszczące oraz zdrowe. Oliwa z oliwek działa równie dobrze na rozdwajanie się końcówek, puszenie się włosów, wspomaga leczenie łupieżu oraz łagodzi stany zapalne skóry głowy.

Oliwa extra vergin na olejowanie włosów

Czy oliwa dop. pomaga w profilaktyce raka?

Badania udowodniły, że zawarte w oliwie fenole, są wyjątkowe skuteczne w pozbyciu się komórek nowotworowych. Dzięki czemu u osób spożywających kuchnię śródziemnomorską wykryto znacznie niższą zapadalność na raka.  Oliwa dop. działa przeciwzapalnie, antynowotworowo oraz zwalcza występowanie wrzodów żołądka. Co więcej, kwas zawarty w oliwie DHA wspomaga układ nerwowy, co wpływa na demencję, Alzheimera czy stwardnienie rozsiane.

Czy oliwa extra vergine to recepta na zdrowie?

Oliwa dop. to prawdziwa recepta na zdrowie oraz piękny wygląd skóry. Oliwa extra vergine polepsza jakość naszej cery, przeciwdziała starzeniu się oraz wzmacnia i sprawia, że nasze włosy wyglądają na bardzo zdrowe. Ponadto przeciwdziała zmianom nowotworowym, pomaga wzmocnić kości oraz układ immunologiczny. Oliwa z oliwek działa prawdziwe cuda z naszym organizmem. 

Inforgrafika oliwy extra vergine

Czy olej jest zamiennikiem kosmetyków drogeryjnych? https://zorganizowana.pl/2020/07/15/czy-wybierajac-oleje-zimnotloczone-mozemy-stosowac-sie-do-zasad-zero-waste/

Post Author: zorganizowana