mała łazienka

Urządzamy małą łazienkę

Większość Polaków ma do dyspozycji jedną małą łazienkę, zwykle nie większą jak pięć metrów kwadratowych. Łazienka to wnętrze, w którym muszą zmieścić się wszelkie sprzęty sanitarne oraz pralka. Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe a przy dobrym planie można urządzić naprawdę wygodną i ładną łazienkę.

Jak dobrze zaplanować łazienkę?

Na wstępie powinniśmy zastanowić się, co chcemy mieć w naszej łazience. Przy małych pomieszczeniach trzeba stosować liczne kompromisy. Jeden z nich to wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Zdecydowana większość osób obecnie stawia na prysznic. Niewielka wanna natomiast sprawdzi się tam, gdzie mamy długą i wąską łazienkę. Jeśli ustawimy wannę w poprzek to uda nam się poprawić proporcje pomieszczenia. Oprócz tego w łazience powinna znaleźć się toaleta. Przy małych metrażach zdecydowanie poleca się toalety podwieszane, gdyż zajmują mniej miejsca i ułatwiają sprzątanie podłogi. Konieczne będzie także zainstalowanie umywalki. Przy tej okazji zastanawiamy się czy chcemy mieć ją zintegrowaną z podwieszaną szafką czy zastosujemy inny sposób montażu. Oprócz tego do łazienki wstawimy pralkę, jeśli brakuje miejsca można wybrać tę ładowaną od góry. Niezbędny będzie także grzejnik i szafki do przechowywania kosmetyków. Inne ważne decyzje do podjęcia to występowanie ogrzewania podłogowego, rodzaj brodzika, wielkość kabiny oraz rodzaj okładzin na ścianie i podłogach. Należy także dobrze przemyśleć zastosowane oświetlenie.

Mimo rosnącej popularności pryszniców, wciąż jesteś zwolennikiem kąpieli w wannie? Sprawdź, jaka będzie najlepsza do małej łazienki!https://wnetrzadlaciebie.com/jaka-wanna-bedzie-najlepsza-do-malej-lazienki

Jakie problemy możemy napotkać przy urządzaniu łazienki?

Główny problem w małych łazienkach polega na tym, że nie wszystko nam się tam mieści. Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań dedykowanych do małych łazienek. Kolejnym ważnym ograniczeniem będzie dostęp do instalacji wodnej i elektrycznej. To właśnie od umiejscowienia przyłączy będzie zależeć rozkład poszczególnych sprzętów. Instalacje te można oczywiście przerabiać i najlepiej robić to z pomocą fachowców z uprawnieniami. Gdy planujemy rozkład poszczególnych sprzętów pamiętajmy by zachować chociaż minimalne odległości między nimi. Przykładowo nie jest dobrze gdy toaleta jest bardzo blisko umywalki. Jeśli miejsce na to pozwala można je rozsunąć albo postawić niewielką ściankę. W każdej łazience układanie płytek bardzo ułatwiają równe ściany i podłogi. Warto więc rozważyć czy nie chcemy wszystkich ścian wyłożyć płytami z kartongipsu.

O czym jeszcze pamiętać urządzając małą łazienkę?

W łazience znaczenie ma każdy szczegół. Trzeba zadbać o odpowiednią ilość wieszaków czy półek na ręczniki. Konieczna jest choćby jedna zamykana szafka. Wiele osób, robi ten błąd, że przygotowuje tylko jedną odkrytą półkę pokrytą kaflami i efekt jest taki, że wszystkie akcesoria mamy na wierzchu i tworzą one wrażenie chaosu. Jeśli miejsce na to pozwala warto mieć choćby jedną szafkę w formie słupka, gdzie będzie można przechowywać mopa i środki czystości. Planując przestrzeń nie można zapomnieć o miejscu na brudną bieliznę do prania. Gdy w łazience nie ma ogrzewania podłogowego dobrze jest rozłożyć miękkie dywaniki na podłodze.

Jeśli Twoim zdaniem temat małych łazienek wciąż nie został przez nas wyczerpany, koniecznie zajrzyj tutaj: https://wnetrzadlaciebie.com/funkcjonalna-mala-lazienka-z-kabina-prysznicowa-aranzacje

Post Author: zoadmino