Rodzaje znieczulenia miejscowego

Rodzaje znieczulenia miejscowego

Wizyta u dentysty to nic przyjemnego – u dzieci i wielu dorosłych budzi wręcz paniczny strach. Na szczęście dzisiaj każdy sklep stomatologiczny oferuje doskonałe preparaty do dezynfekcji stomatologiczne jak i substancje znieczulające. Jakie wyróżniamy rodzaje znieczulenia regionalnego i na czym polegają?

Znieczulenie stomatologiczne nasiękowe

Znieczulenie infiltracyjne (nasiękowe) to najczęstszy wybór przy różnego rodzaju zabiegach stomatologicznych. Do jego podania potrzebna jest strzykawka – preparat blokujący nerwy w zębinie aplikuje się w dziąsło, blisko korzenia poddawanego zabiegowi zęba. Do najczęściej wykorzystywanych substancji znieczulających należy lidokaina, zawarta na przykład w Lignocainum – nie tylko blokuje nerwy, gwarantując bezbolesność zabiegu przy zachowaniu pełnej świadomości, ale i nie wpływa na częstotliwość akcji serca. Inne popularne i doskonale poznane substancje to artykaina – znaleźć ją można w leku Citocartin – czy mepiwakaina. Więcej na ich temat dowiesz się z portalu http://stomatologia.malopolska.pl/.

Znieczulenie przewodowe

Znieczulenie przewodowe jest uznawane za najsilniejsze używane w zabiegach stomatologicznych. Stosuje się je zwykle przy usuwaniu trzonowców, a preparat wstrzyknięty zostaje bezpośrednio do zęba. Ilość leku – do popularnych należy oparty na artykainie i epinefrynie Ubistesin działajacy około 75 minut – dostosowywana jest do masy ciała pacjenta. Poza blokowaniem odczuwania bólu pacjent nie doświadcza dyskomfortu związanego ze zmianami temperatury. Całkowity czas działania znieczulenia z reguły nie przekracza czterech godzin.

Znieczulenie śródwięzadłowe

Stosowane jest przy różnych zabiegach stomatologicznych, szczególnie ekstrakcjach zębów mlecznych i stałych. Może posłużyć również pomocniczo – na przykład razie leczenia kanałowego z ostrym zapaleniem miazgi konieczne jest silniejsze znieczulenie pacjenta. Za pomocą ciśnieniowej preparat podaje się do ozębnej, a znieczulone zostają nerwy przechodzące przez otwór wierzchołkowy, przyzębie i dziąsło. O ile wstrzyknięcie zostało przeprowadzone poprawnie, nie występują skutki uboczne.

Bezbolesne znieczulanie – komputerowe i powierzchniowe

Pacjenci obawiający się strzykawek z pewnością docenią nowoczesną metodę podawania znieczulenia – wszystkie powyższe mogą zostać wykonane przez komputer. Specjalne czujniki regulują ciśnienie wstrzykiwania w taki sposób, by nie został przekroczony próg bólu. Druga bezbolesna, dobrze znana metoda, to znieczulenie powierzchniowe – żele i aerozole.

Post Author: zoadmino