Marka Gildan - co zaważyło na jej sławie?

Marka Gildan – jak dotarła na szczyt? Historia marki

Gildan to działający od 1984 roku kanadyjski producent basicowej odzieży. Należy do czołówki swojej branży. Każdy zainteresowany tematem zarządzania biznesem powinien niezwłocznie poznać to przedsiębiorstwo. Gildan jest bowiem doskonałym przykładem kariery ,,od zera do milionera” – przeistoczenie się ze skromnego, rodzinnego biznesu w światowego giganta nie zajęło jej nawet 20 lat! Dowiedz się jak marka Gildan, odzież od nich i logo firmy zyskało aktualną pozycję!

Gildan – bluzy z długą historią

Firma Gildan powstała jako rodzinna dziewiarnia. Wspierająca również rodzinną markę odzieży, głównie dziecięcej Harley Inc – ta powstała już w roku 1946. Za założeniem biznesu i pierwsze kroki w kierunku ekspansji odpowiedzialny jest Joseph Chamandy. 

Momentem przełomowym było przekazanie władzy nad przedsiębiorstwem wnukom Glennowi i Gregowi – stało się to w roku 1982. To oni przejęli montrealskiego producenta tkanin i dwa lata później założyli Gildan Textiles. Rok 1984 uznaje się więc za oficjalną datę powstania marki Gildan, mimo że jej korzenie sięgają o wiele dalej. Firma przyjęła nazwę od kombinacji imion dwóch pracowników.W 1992 Harley Inc. zostało zamknięte, a bracia skupili się na rozwoju przedsiębiorstwa dzisiaj znanego jako Gildan.

Lata 90’ – marka Gildan pnie się na szczyt!

Po zamknięciu Harley Inc. bracia skupili się na penetracji amerykańskiego i kanadyjskiego rynku odzieżowego. Glenn i Greg Chamandy wykorzystując dotychczas zarobione pieniądze powzięli szeroko zakrojone inwestycje w najnowocześniejsze techniki produkcji. Zakłady produkcyjne sukcesywnie zwiększały swoją wydajność, a dzięki temu że nie oszczędzano na jakości, ubrania spotkały się z pozytywnym odbiorem konsumentów. Gildan to dobry przykład na to, że pieniądze włożone w rozwój nigdy nie są pieniędzmi zainwestowanymi niepotrzebnie! Bez tego marka nie miałaby szans na pokonanie konkurentów – branża tekstylna jest przecież gigantycznym molochem. W 1997 roku otworzono fabrykę w San Pedro Sulo w Hondurasie, w 1999 powstało biuro na Barbadosie a spółka stawiała pewne kroki na giełdzie. Na początku tego wieku Gildan Heavy Cotton i Activewear wkroczyła na europejski rynek odzieży sportowej. Gildan, nadruki na ich ubraniach, bluzy, koszulki i reszta asortymentu szturmem wdarły się na kolejny kontynent!

Gildan – koszulki basicowe robią furorę w XXI wieku

Na początku XXI wieku Gildan oficjalnie zostaje uznany za lidera produkcji i dystrybucji basicowej odzieży w Stanach Zjednoczonych. Poza technologiami produkcji inwestuje także w przyjazność dla środowiska – system oczyszczania ścieków Biotop. 2004 rok oznacza przyznanie firmie certyfikatu Oeko Tex Standard 100 świadczącego o całkowitym bezpieczeństwie tkanin dla zdrowia. W kolejnych latach spółka uruchomiła instalację służącą do generowania energii z biomasy, czym zapewniła sobie w stu procentach ekologiczne źródło energii. The Fair Labor Association uznało Gildan za firmę odpowiedzialną społecznie, Idzie to w parze z najwyższymi standardami etyki w zakładach produkcyjnych – efektem jest uzyskanie certyfikatu WRAP – World Responsible Accreditet Production. Do dzisiaj marka Gildan zgromadziła pod swoim szyldem 11 marek, sukcesywnie przejmując mniejsze przedsiębiorstwa tekstylne. nic nie wskazuje na to, by zamierzali osiadać na laurach! 

Marka Gildan jest przykładem tego, jak inwestycje w technologie, jakość, dbanie o środowisko i etykę pracy mogą zaprowadzić przedsiębiorstwo produkcyjne na wyżyny. Z pewnością niejeden biznesmen może zainspirować się historią tej firmy – jesteśmy za! Gildan to nie tylko wysoka jakość, ale i troska o naturę oraz pracowników – to ogromne zalety we współczesnym świecie pełnym śmieci i wyzysku biednych.

Chcesz wiedzieć więcej o marce Gildan i tym jak zyskała tak dużą popularność? Jeśli tak koniecznie zajrzyj tutaj https://odziezbiznesowa.pl/marka-gildan-jak-pracowala-na-swoja-renome!

Post Author: zoadmino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *