Recenzja Ciche Miejsce 2 - film

Ciche Miejsce 2 recenzja – sequel okazał się lepszy od pierwszej części?

Całkowita cisza – to zjawisko, którego trudno doświadczyć w dzisiejszych czasach. Żyjemy w świecie, w którym ciągle coś się dzieje, na nasze ciało oddziałuje wiele bodźców. Niektórzy z nas nie umieją żyć w ciszy. Muszą słuchać muzyki, czy mieć włączony telewizor, ponieważ cisza jest dla nich ciężka lub nawet przerażająca. Co by się stało z naszym światem, gdybyśmy musieli żyć w całkowitym milczeniu? Jak przeżylibyśmy w świecie, w którym jeden niewłaściwy krok, szelest mógłby spowodować przybycie dziwnych, kosmicznych, niebezpiecznych istot, a w konsekwencji naszą śmierć?

“Cisza nie jest pusta, jest pełna odpowiedzi” – Ciche miejsce 2 o czym jest właściwie sequel?

Na te pytania najlepiej odpowiada najnowszy film reżyserii Johna Krasinskiego, Ciche miejsce 2 (2020). Jest to kontynuacja przygód rodziny Abbott, która musi znaleźć nowe schronienie przed dziwnymi istotami, które reagują na wszelkiego rodzaju dźwięk i atakują ludzi, którzy staną im na drodze. Ciche miejsce 2 zalicza się do kategorii filmów horror/science fiction. Produkcja ta miała początkowo ukazać się w 2020 roku, ale przez pandemię koronawirusa, obostrzenia i zamknięte kina została ona przeniesiona na 2021 rok. Ciche miejsce 2 w kinach można obejrzeć od 4 czerwca tego roku. Druga część filmu jest kontynuowana od miejsca, w którym zakończona została pierwsza część, co sprawia, że historia jest płynna i w pełni zrozumiała dla widza. Znajdujemy się w tym samym miejscu, w którym zakończyliśmy swoją przygodę z rodziną głównych bohaterów.

Po trudnych wydarzeniach z pierwszej części Evelyn (Emily Blunt) – jedna z głównych bohaterek wraz z dziećmi ucieka z miejsca, w którym wspólnie żyli. Jej mąż został zabity przez nieznane stwory, dlatego wraz z dziećmi muszą radzić sobie sami. Podróżują w pełnej ciszy. W końcu spotykają człowieka – Emmetta (Cillian Murphy) – ich dawnego przyjaciela, którego proszą o pomoc w przetrwaniu. Mimo początkowej niechęci Emmett postanawia pomóc rodzinie, a nawet udaje się w pogoń za Reagan (Millicent Simmonds), która ucieka z kryjówki, aby znaleźć innych ludzi, którzy ukrywają się na wyspie i pokazać im jak bronić się przed stworzeniami, które ich atakują. Jest to możliwe dzięki wynalazkowi jej ojca, który stworzył dla niej specjalny aparat słuchowy, ponieważ dziewczyna nie słyszy. Dzięki połączeniu aparatu słuchowego z radiem wytwarza się wysoki, specyficzny dźwięk, który jest odstraszający dla stworzeń, które atakują ludzi.

John Krasinski po dwóch stronach kamery

Ważne jest to, aby przypomnieć, że reżyser wspomniany na samym początku był także aktorem w pierwszej części. Zasługuje to na duże uznanie, ponieważ na pewno nie jest łatwym zadaniem grać w filmie a tym samym go reżyserować. Co więcej, jego żonę w filmie gra także jego prawdziwa żona Emily Blunt. Jest to zapewne jeden z powodów, dlaczego w pierwszej części możemy zobaczyć na ekranie pomiędzy nimi mocną więź i to jak bardzo się kochają. W produkcji Ciche Miejsce 2, także pojawił się na ekranie na samym początku filmu w retrospekcji. Pomijając ten krótki fragment Krasinski mógł w pełni skupić się na reżyserowaniu i wyszło mu to znakomicie.

Ciche Miejsce 2 – film, który przyprawia widza o ciarki na plecach

Film cały czas trzyma widza w napięciu. Przez okres trwania seansu widz jest wciągnięty w całą fabułę. Dzięki ruchom kamery oraz urywaniu kadru w odpowiednim miejscu możemy poczuć jeszcze większą dramaturgię sceny widzianej na ekranie w sali kinowej. Film jest bardzo dobrze przemyślany, ponieważ to w tej części na samym początku w końcu dowiadujemy się, skąd dotarły na naszą planetę stworzenia, które potem będą stanowić ogromny problem dla ludzkości.

Powrót do przeszłości – film praktycznie bez dialogów nawet dzisiaj może okazać się sukcesem

Jednym z ciekawych zjawisk, które nie pojawiają się w innych filmach, jest to, że przez większość seansu panuje całkowita cisza. Dialogi pojawiają się bardzo rzadko, a jeśli już są, to mają one istotne znaczenie dla sytuacji, w której znajduje się dany bohater. Ciche Miejsce 2 dzięki temu może wywrzeć na osobie oglądającej spore wrażenie. Stworzyć film, który przykuje uwagę widza, jest ogromnym wyzwaniem dla reżysera w świecie, w którym teraz żyjemy, ponieważ jesteśmy zasypywani nowymi produkcjami z całego świata. Dlatego też stworzenie takiego dzieła, które przedstawił nam John Krasinski, jest zaskakujące. Pokazał, że nawet bez słów czy obecności wielu dialogów można stworzyć coś nadzwyczajnego i przykuwającego uwagę.

Ma na to wpływ także wartka akcja. Widz nie może narzekać na nudę, ponieważ cały czas jest wystawiony na wydarzenia, które trzymają w napięciu. Zaczynamy martwić się o bohaterów i zadajemy sobie wiele pytań – czy uda im się dojść do celu?, czy przeżyją?, czy bohater podjął właściwą decyzję? Film ciągle wystawia nas na nieoczekiwane zwroty akcji, które często są przerażające.

Idealny przykład na to jak bez słów wyrazić emocje – wspaniała gra aktorska kluczem do ludzkich serc

Trzeba także zwrócić uwagę na grę aktorów, którzy pojawiają się w filmie. W produkcji Johna Krasinskiego każdy z aktorów gra fenomenalnie, ale tak naprawdę dwójka z nich kradnie cały film. Pierwszą jest Millicent Simmonds. Jest to młoda 18-letnia aktorka, która pokazała na ekranie, że naprawdę wie, co robi. Mimo młodego wieku i niewielkiemu doświadczeniu zagrała w tym filmie fenomenalnie. Pokazała, że w branży filmowej nie liczy się tylko i wyłącznie doświadczenie. Ważne jest, aby wspomnieć, że aktorka jest osobą głuchą. Mimo tego idealnie ukazuje emocje, które odczuwa. Dzięki jej mimice twarzy możemy naprawdę poczuć, co przeżywa jedna z głównych bohaterek.

Kolejnym aktorem, który przykuwa uwagę w tej produkcji jest Cillian Murphy, który wcielił się w rolę Emmetta. Jest to 45-letni aktor pochodzenia irlandzkiego, który jest dość popularny w dzisiejszym świecie filmu. Wielu ludzi, może go znać z takich produkcji jak Incepcja (2010), Mroczny Rycerz (2008) czy Dunkierka (2017). Mimo wielu ról kinowych największą popularność zdobył dzięki serialowi emitowanemu na kanale BBC Peaky Blinders (2013). Wciela się tam w głównego bohatera całej serii Thomasa Shelby. Jeśli chodzi o Ciche miejsce 2 to już od samego początku, kiedy tylko się pojawia, przykuwa uwagę widza. Mimo, że widzimy go w czapce i chusteczce, która zasłania mu twarz, wszystkie emocje można odczytać z jego spojrzenia. Jest to niesamowite, jak Murphy wspaniale pokazuje emocje samymi oczami – można z nich wyczytać wszystko.

Jego postać ma tragiczną przeszłość, ponieważ już pierwszego dnia, w którym przybysze z kosmosu opanowali ziemię traci dwójkę swoich synów. Niedługo przed spotkaniem z Evelyn i jej dziećmi umiera także jego żona. Podczas trwania filmu możemy dostrzec, jak jego postać się zmienia. Na początku nie chce pomóc rodzinie Abbott. Mówi, aby jak najszybciej wynieśli się z jego kryjówki i znaleźli inne miejsce. Potem jednak za prośbą Evelyn idzie w pojedynkę na poszukiwania jej córki, która uciekła. Gdy ją znajduje, dziewczyna nie chce wracać, chce znaleźć wyspę, która puszcza ciągle tą samą piosenkę w radio. Emmett ulega dziewczynie i razem wyruszają w dalszą podróż.

Cillian Murphy i Millicent Simmonds - Ciche miejsce 2 film
Zdjęcie z filmu Ciche Miejsce 2 – Regan (Millicent Simmonds) i Emmett (Cillian Murphy)
Żródło:
https://philly.metro.us/cillian-murphy-explains-how-the-world-expands-for-audiences-in-a-quiet-place-part-ii/

Podsumowując, film Ciche Miejsce 2to bardzo dobrze zrobiona produkcja. Film nie tylko ekscytuje, ale także przykuwa uwagę widza od początku aż do samego końca. Po ostatnich scenach można wnioskować, że być może dostaniemy kontynuację tej serii. Możliwe jest także to, że reżyser nie zrobi kolejnej części i to co stanie się dalej pozostawi wyobraźni widza. Niemniej jednak film jest wart polecania. Jeśli ktoś oglądał pierwszą części i myśli, czy wybrać się na kolejną do kina to na pewno warto. Na końcu należy nadmienić, że Ciche Miejsce 2 w kinach zebrało dużą ilość widzów, którzy w napięciu oglądali nową część. 

Post Author: zorganizowana