Dlaczego warto zainwestować w rekuperatory?

Dlaczego Twój nowy dom nie może się obyć bez systemu rekuperacji?

Rekuperatory dostępne na https://sklep.mtc.poznan.pl z roku na rok notują coraz wyższą popularność. Nic dziwnego – chcemy być energooszczędni i dbamy o swoje zdrowie coraz bardziej, zwracając uwagę na takie podstawy jak codzienna jakość powietrza. Dlaczego na etapie projektowania nowego domu powinieneś postawić na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? Dowiedz się i zrezygnuj z wentylacji grawitacyjnej!

Rekuperacja – prawdziwie świeże powietrze

Rekuperacja Poznań w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej bazującej na systemie konwencji zapewnia stały dopływ świeżego, czystego powietrza do domu który obsluguje. jak to działa? Mechaniczne wentylacje osobnymi kanałami odprowadzają z domu zużyte, pełne dwutlenku węgla powietrza i wtłaczają świeże. Nie dochodzi do sytuacji jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej, że zużyte powietrze miesza się ze świeżym. Takie wietrzenie w praktyce niewiele daje. Dzięki zastosowaniu czujników CO2 istnieje możliwość całkowitej automatyzacji systemu, można również kontrolować go ręcznie dzięki połączeniu z instalacją w inteligentnym domu.

Jakby tego było mało, rekuperatory są wyposażone w filtry powietrza. Dzięki wymienianemu raz na kwartał filtrowi do domu nie dostają się pyłki roślinne ani zanieczyszczenia z zewnątrz. Taki system to dobry pomysł w czasach, gdy nawet na wsi czystość powietrza pozostawia bardzo wiele do życzenia. Nikt przecież nie chce oddychać spalinami! Filtrowanie zatrzymuje także cząsteczki kurzu, co przekłada się na jego zmniejszone osadzanie się na meblach. W praktyce, dzięki rekuperacji możemy po prostu rzadziej sprzątać.

Oszczędność energiii dzięki systemowi rekuperacji

Mechaniczne wentylacje to gwarancja oszczędności na ogrzewaniu. Doświadczenie pokazuje, że dzięki temu systemowi oszczędzamy na energii nawet do 30%. Powietrze wyprowadzane z domu do rekuperatora jest ,,oddzielane” od nagromadzonego w nim ciepła, a nowe, świeże, ogrzewane za jego pomocą. Odzysk energii cieplnej jest na tyle imponujący, że że w rekuperatory, które można zakupić na https://sklep.mtc.poznan.pl/category/rekuperatory warto inwestować nawet tylko ze względu na tę zaletę. 

Wentylacja grawitacyjna, bazująca na systemie ciągu, aby działać potrzebuje nieszczelności w domu. Nowoczesne budynki minimalizują je tak bardzo jak to możliwe, a przy w stu procentach szczelnych oknach bez nawiewników grawitacyjna wentylacja nie ma możliwości faktycznego działania. Tymczasem, rekuperacja działa nawet lepiej gdy wszystkie okna są zamknięte. Nie zachodzi wtedy niepotrzebna utrata ciepła. Zamknięte okna w lecie to przy okazji brak latających po pomieszczeniach nieproszonych gości – insektów.

System rekuperacji a kontrola wilgoci

Dzięki temu jak działają mechaniczne wentylacje możemy raz na zawsze zapomnieć o problemie nadmiernej wilgotności w domu. Przy wentylacji grawitacyjnej, kiedy w zimie zamykamy okna chroniąc się przed chłodem, wentylowanie w zasadzie nie zachodzi. Gromadzące się w domu powietrze pełne pary wodnej powoduje rozwijanie się na ścianach grzyba – zdecydowanie tego nie chcemy! Rekuperacja, jako że to wilgotne powietrze odprowadza, przekłada się zarówno na czystość ścian jak i szybsze schnięcie podłóg i prania! 

Rekuperatory to nowa jakość w temacie wentylacji. Jako że w starym budownictwie jej instalacja jest trudna i droga, warto pomyśleć o częściowym systemie rekuperacji czyli wentylacji hybrydowej. Budowa nowego domu powinna uwzględniać montaż rekuperatora już na etapie projektowania. Inwestycja zwróci się nie tylko w formie zmniejszonych kosztów ogrzewania, ale także poprawy zdrowia i komfortu domowników!

Chcesz wiedzieć więcej o działaniu wentylacji mechanicznej? Informacje, które mogą Cię zainteresować znajdziesz na https://www.mojewirtualnemiasto.pl/2021/02/26/grawitacyjna-mechaniczna-a-moze-hybrydowa-jaka-wentylacja-w-domu-sprawdzi-sie-najlepiej/!

Post Author: zoadmino