Czym różnią się koncentraty serwatki WPC od izolatów białkowych WPI?

Izolat czy koncentrat – podobieństwa i różnice. Co wybrać?

Odżywki białkowe to najpopularniejsze suplementy stosowane przez osoby trenujące na siłowni. Na rynku przodują koncentraty serwatki WPC oraz izolaty białkowe WPI. Czym się różnią i który wybrać? Dowiedz się z tego krótkiego artykułu!

Koncentraty serwatki WPC a izolaty białkowe WPI – podobieństwa 

Zarówno koncentraty WPC jak izolaty białkowe WPI są białkami zwierzęcymi bazującymi na serwatce, dedykuje się je więc osobom na diecie standardowej bądź wegetariańskiej. Są źródłem pełnowartościowego  białka – dostarczają organizmowi wszystkich aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Tu i tu proteinowy suplement występuje w formie proszku gotowego do rozpuszczenia w wodzie bądź mleku. Na bazie WPC i WPI możemy przygotować na przykład świetny koktajl białkowy, który zabierzemy ze sobą na siłownię i spożyjemy w ramach posiłku potreningowego. Sprawdź także, czym różni się izolat od hydroizolatu klikając w https://sportodzywki.pl/izolat-a-hydrolizat-bialka-czym-sie-roznia!

Koncentraty serwatki WPC – charakterystyka

Koncentrat serwatki pozyskuje się poddając ją procesowi mokrofiltracji lub ultrafiltracji. Dzięki zaawansowanej technologii od serwatki da się oddzielić większą część lipidów i węglowodanów, by uzyskać maksymalnie skoncentrowane białko.

Zawartość białka w koncentracie serwatkowym oscyluje pomiędzy 60 a 80% – reszta to cukier, tłuszcz i ewentualne dodatkowe substancje umieszczane w celu ,,podkręcenia” walorów preparatu, a przynajmniej ich ceny, 

Koncentrat WPC przyswaja się nawet do trzech godzin, minimum zaś to jedna godzina. To dość długo – winowajcami rozciągniętego w czasie przyswajania są węglowodany i lipidy, które muszą zostać strawione. By zwiększyć tempo przyswajania WPC często stosuje się w połączeniu z suplementem BCAA.

WPC występuje na rynku w rozmaitych wariantach smakowych – czekolada, wanilia, kokos, ale i popularne batony czy.. piwo! Producenci prześcigają się w urozmaicaniu oferty, a fit-miłośnicy kulinarnych eksperymentów w opracowywaniu przepisów z wykorzystaniem tych odżywek. Poza tym, WPC jest najtańszą opcją jeśli chodzi o odżywki białkowe.

Izolaty białkowe WPI – cechy

Izolat białkowy to nic innego jak koncentrat przetworzony jeszcze bardziej. Dzięki dalszym procesom filtracji serwatki cukry i lipidy zostają zredukowane do (prawie) minimum. Finalny produkt może poszczycić się zawartością protein na poziomie nawet 90% i większą zawartością aminokwasów niż w WPC.

Mniej tłuszczu i węglowodanów oznacza mniej kalorii. Izolat WPI cechuje także szybsza przyswajalność – organizm ma mniej do trawienia, odżywka szybko dochodzi więc do jelit, gdzie zostaje sprawnie wchłonięta. 

Poprawiona przyswajalność i obniżona kaloryka każe obiektywnie traktować izolat jako suplement lepszy od koncentratu. Za wyższym stopniem przetworzenia i jakością idzie jednak podwyższona cena, co nie bez znaczenia biorąc pod uwagę, że odżywki białkowe, o których przeczytasz na https://sportodzywki.pl,wchodzą w skład codziennej diety sportowców.

WPC czy WPI – co wybrać?

Zarówno izolaty jak i koncentraty serwatki WPC mają swoje mocne strony. To który wybierzemy powinno zależeć wyłącznie od indywidualnych preferencji, chociaż nie bez znaczenia są także kwestie finansowe. Dla większości amatorów siłowni w zupełności wystarczy postawienie na koncentrat serwatki w ulubionym smaku. Jeżeli natomiast komuś bardziej zależy na ulepszonej przyswajalności, mniejszej kaloryce i jest gotowy zapłacić więcej za te zalety, nic nie stoi na przeszkodzie by zamiast koncentratu postawić na izolat. 

Mimo że to właśnie WPI wygrywa w bezpośrednim starciu, dobierając suplementację powinniśmy myśleć nie o tym co najlepsze dla wszystkich, ale co najlepsze dla nas. Nie ma sensu przepłacać za coś, czego nie będziemy w pełni czerpać! Koncentrat i izolat to świetne źródła białka uzupełniające dietę – wybieraj swobodnie, pamiętając, by stawiać na sprawdzone, zaufane marki.

Skoro już wiesz, co warto przyjmować na budowanie masy mięśniowej, sprawdź jakie suplementy wprowadzić do swojej codziennej diety chcąc zrzucić zbędne kilogramy – https://lubie.com.pl/naturalne-suplementy-diety-na-odchudzanie-nie-tylko-spalacze-tluszczu/!

Post Author: zoadmino