Spawanie metodą TIG - czy to trudne zadanie?

Jaki sprzęt wybrać do spawania metodą TIG? Praktyczne informacje

Dzisiejszy rynek narzędzi spawalniczych przyprawia o zawrót głowy. Do wyboru mamy sprzęt o zróżnicowanych parametrach, do jakich należy spawarka MMA oraz bardziej klasyczne modele przemawiające do miłośników prostoty. Skupmy się jednak na spawaniu metodą TIG. Jak wybrać spawarkę TIG? Kiedy sprawdzi się spawanie metodą TIG? Czytaj i kup osprzęt w sam raz dla Ciebie!

Spawanie metodą TIG – kiedy się sprawdzi?

Metoda TIG otwiera przed majsterkowiczami i profesjonalistami szeroki wachlarz możliwości. Są świetne do tworzenia wysokiej jakości skomplikowanych i bardzo estetycznych spawów. Ta metoda sprawdzi się zarówno w domu jak i w firmie – wymaga tylko i aż sprawnej ręki oraz doświadczenia. Jest trudniejsza w użyciu niż popularne metody MIG/MAG oraz mniej wydajna, aczkolwiek do zaawansowanych prac nada się idealnie! Stal nierdzewna, cienkie blachy i rozmaite stopy.

Amperaż spawarki TIG – jaki wystarczy do domu?

Absolutna podstawa przy wyborze spawarki do domu i firmy to jej moc, zwana też amperażem. Do domowych zastosowań – prac serwisowych czy przeróbek na cienkich elementach – wystarczy amperaż w przedziale 150-230 A. Wyższa moc może nawet sprawiać problemy, gdy nasza domowa sieć nie jest przystosowana do obsługi sprzętu o wysokich wymaganiach energetycznych. Spawarki o różnych mocach możesz zamówić na https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet.

Spawarki TIG – o co chodzi z cyklem spawania? 

Kolejny parametr to cykl spawania czyli to, jak długo da się bez przerwy pracować na danym sprzęcie. Podstawa to 10 minut – 100% i tak cykl spawania szacowany na 60% odpowiada możliwemu cyklowi spawania długości 6 minut czynnej pracy plus 4 minuty ,,odpoczynku”. Do domowych zastosowań z powodzeniem sprawdzi się sprzęt o cyklu 35% czyli pozwalający na 3,5-minutową pracę na najwyższych obrotach. Długość cyklu świadczy o tym jak wytrzymała jest dana spawarka – koniecznie zwróć na nią uwagę kupując spawarkę!

Spawarka TIG AC czy AC/DC?

Następna kwestia nieodłącznie rzutująca na wybór spawarki TIG to rodzaj prądu wykorzystywanego przez sprzęt. Większość z nas jeszcze z lekcji fizyki pamięta, że prąd dzieli się na stały – DC i zmienny – AC.

To jaką spawarkę wybrać do efektownego spawania metoda TIG zależy od tego, jakie materiały zamierzamy obrabiać przy jej wykorzystaniu. Spawarka TIG DC czyli wykorzystująca tylko prąd stały świetnie nadaje się do różnych gatunków stali. Spawanie metodą TIG aluminium i stopów z jego udziałem wymaga natomiast wykorzystania prądu zmiennego – AC. 

Spawarka TIG a typ zajarzenia łuku

W przypadku metody TIG, tak samo jak przy MIG/MAG mamy do czynienia ze spawaniem przy pomocy łuku osłoniętego gazem, by pracy nie zakłócał dopływ tlenu. Różnica w tej kwestii leży przede wszystkim w użyciu materiału dodatkowego – do MIG/MAG na wykonanie spawu potrzeba dodatkowego drutu z topliwego metalu, a przy TIGu nie.

Do rozpoczęcia pracy trzeba zajarzyć łuk. Zajarzenie łuku to sposób w jaki inicjowany jest łuk spawalniczy pomiędzy elektrodą wolframową oraz spawanym materiałem. Spawarki TIG mogą zajarzać go metodą TIG Lift – łuk powstaje po potarciu elektrodą spawalniczego materiału – bądź TIG HF gdzie nie trzeba pocierać, a wystarczy zbliżyć elektrodę do obiektu spawania.

Która metoda zajarzania łuku jest lepsza? Łatwiej dokonać zajarzenia metodą TIG HF i to na nia powinni stawiać amatorzy. Co do profesjonalistów – jeśli nim jesteś, na pewno masz już swoje preferencje!

Spawarka TIG – z pulsem czy bez?

Przy spawaniu stali bardzo przydatna okazuje się tak zwana funkcja ,,puls”. Spawarka TIG z pulsem – co to znaczy? Taki sprzęt spawa na naprzemiennie prądem niskim oraz wysokim. Funkcja puls może być ustawiona fabrycznie co uniemożliwia samodzielną regulację, ale sprzęty bardziej zaawansowane oczywiście pozwalają dostosować ,,pulsowe spawanie” w zależności od potrzeb.

Co daje funkcja puls w praktyce? Mniejsze przegrzewanie się spawanego elementu, mniej odkształceń i przebarwień a więc bardziej estetyczny efekt końcowy. Puls znajdziemy także w migomatach nowej generacji.

Spawanie metodą TIG nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Chcesz wiedzieć jak spawać Tigiem? Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://www.mojewirtualnemiasto.pl/2021/03/11/spawanie-tigiem-co-mozna-spawac-tigiem-i-kiedy-wybrac-taki-sprzet/.

Post Author: zoadmino