chrobotek reniferowy

Chrobotek reniferowy czyli mech rodem ze Skandynawii

Coraz popularniejszy staje się trend wprowadzania natury do mieszkań i domów. Jest to szczególnie powszechne w dużych miastach, gdzie o zieleń czasem trudno. Coraz bardziej zwracamy uwagę na ekologię, energooszczędność, oczyszczanie powietrza i motywy roślinne. Dzięki temu zielone obrazy i ścianki działowe, stają się prawdziwym hitem. Możemy spotkać także dekoracyjne kule z mchu. Chrobotek reniferowy pokrywa często również całe ściany.

Najpopularniejszym “mchem” w zielonych dekoracjach, jest roślina, które mchem tak naprawdę nie jest. Chrobotek reniferowy to porost, jednak posiada cechy charakterystyczne dla mchu i jest nim często nazywany. Pozyskiwany ręcznie w lasach północnej Europy, przy zachowaniu szacunku dla samej rośliny jak i całego środowiska, w którym występuje.

Zbierany w ograniczonych ilościach, tylko w okresie największego wzrostu. Odpowiednio selekcjonowany, a następnie czyszczony z szyszek, igieł, nasion oraz wszelkich pozostałości lasu. Kolejnym krokiem jest poddanie go stabilizacji. Proces ten polega na wprowadzeniu specjalnego roztworu, bazującego na glicerynie, do soków mchu ozdobnego. Następuje “uśpienie” rośliny i jej konserwacja. Dzięki temu, zachowuje wszystkie właściwości, jednak nie może bardziej się rozrastać. Wygląda i pachnie naturalnie, jest miękki i nie wymaga żadnej pielęgnacji. Dlatego też, mech reniferowy na ścianę nadaje się idealnie.

Specyfikacja chrobotka i warunki prawidłowej ekspozycji

 1. Poddana stabilizacji roślina nie zmieni struktury i będzie nam służyła przez długi czas, nawet od 5 do 15 lat.
 2. Posiada naturalny zapach, strukturę, oraz różnice w odcieniach kolorów.
 3. Jest odporny na działanie pleśni czy grzybów.
 4. Chrobotek jest w pełni nietoksyczny dla ludzi i zwierząt.
 5. Mech reniferowy nie wymaga podlewania, czyszczenia, nawożenia ani innego rodzaju pielęgnacji.
 6. Chrobotek może być instalowany jedynie wewnątrz pomieszczeń.
 7. W pomieszczeniu powinna być zachowana optymalna i stała temperatura, bez gwałtownego ogrzewania czy chłodzenia.
 8. Nie należy podlewać ani spryskiwać mchu wodą, ani innymi substancjami.
Mech reniferowy - specyfikacja rośliny
Mech reniferowy ma piękny zielony kolor.

Czy mech reniferowy jest pod ochroną?

W Polsce mech reniferowy znajduje się częściowo pod ochroną. Dlatego nie można go zbierać ani niszczyć. Z tego powodu sprowadza się go do Polski z innych krajów, taki jak: Norwegia czy Finlandia i tworzy cudowne dekoracje, które ożywiają wnętrze i sprawiają, że jest nowoczesne i oryginalne. 

Wpływ na nasze zdrowie

Mech reniferowy działa jak naturalny higrometr. Twardnieje, kiedy wilgotność w naszym pomieszczeniu jest zbyt niska. Nie musimy martwić się o to, że będzie jej za dużo, gdyż mech pobiera ją z powietrza i wyrównuje do prawidłowego poziomu. Działa także jako filtr powietrza. Pochłania wszelkie toksyny, a także oczyszcza z cząstek kurzu, dzięki czemu ma właściwości antyalergiczne.

Mech reniferowy we wnętrzu – jak zachować jego żywe kolory? 

Mech reniferowy to doskonała dekoracja do wnętrza, która przetrwa wiele lat. Jak już sam zdążyłeś się dowiedzieć, nie jest wymagający, ale aby zachował swoje żywe i piękne kolory potrzebuje impregnacji, czyli stabilizacji. Dzięki impregnacji naturalnymi barwnikami nie tylko zachowuje swój piękny zielony kolor, ale także strukturę i miękkość. 

Dlatego warto zainwestować i zakupić dekorację z mchu, która będzie stabilizowana. To wielka gratka dla osób, które uwielbiają naturalne dekoracje, których nie trzeba wyrzucać po kilku dniach lub tygodniach, jak np. kwiaty. 

Funkcje w pomieszczeniu

 1. Izolator dźwięku – mech stanowi świetną barierę dźwięku, dzięki czemu sprawdzi się w pomieszczeniach, które tego wymagają, np. w biurach czy poczekalniach.
 2. Naturalna dekoracja – chrobotek wygląda na ścianie niezwykle efektownie i przynosi kawałek natury do mieszkania.
 3. Roślina dla zabieganych – stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu albo głowy do pielęgnacji roślin, gdyż zielona ściana tego nie wymaga, a wręcz przeciwnie, zaszkodziłoby jej to.
 4. Antystatyczność – idealna dla osób, które nienawidzą kurzu. Co więcej jest rośliną antyalergiczną. Chrobotek reniferowy nie zbiera kurzu przez co pięknie się prezentuje przez cały czas. 
 5. Wskaźnik wilgotności – w pomieszczeniach odpowiednia wilgotność to 40-60%. Kiedy jednak wartość jest niższa, mech reniferowy zaczyna twardnieć. Jest to sygnałem ostrzegawczy, że powietrze w pomieszczeniu jest suche. 
 6. Naturalny filtr powietrza – podczas wchłaniania wilgoci, chrobotek filtruje powietrze. 
Mech reniferowy - naturalna kompozycja we wnętrzu
Naturalny obraz we wnętrzu z mchu – małe dzieło sztuki.

Mech reniferowy – do jakiego pomieszczenia się nadaje? 

Możesz go użyć w każdym pomieszczeniu. Sprawdzi się nie tylko, jako roślina dekoracyjna w doniczce, czy jako element ozdoby świecznika czy wazonu. Możesz stworzyć z niego cudowne obrazy oraz ściany z mchu, do których warto dodać porosty i rośliny stabilizowane, aby cała kompozycja wyglądała jeszcze bardziej zjawiskowo. 

To doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają być w bliskim kontakcie z naturą, ale nie mogą sobie pozwolić na częste wycieczki do lasu. Mech reniferowy stworzy zieloną ścianę lub obraz, który można nazwać małym dziełem sztuki. 

Jest to doskonały wybór do salonu, sypialni, kuchni, a nawet łazienki. Mech reniferowy przecież kocha wilgoć, więc nie straszne mu warunki, które panują w tym pomieszczeniu. Co więcej, zielony kolor sprawi, że podczas kąpieli zrelaksujesz się nie tylko fizycznie, ale i psychicznie po całym dniu obowiązków i problemów.  

Nie można zapomnieć o hotelach, restauracjach i biurach. Tam bardzo często króluje mech reniferowy na ścianach. Szczególnie w recepcji, holu lub salach konferencyjnych i balowych. 

Oto najważniejsze informacje, które warto wiedzieć o chrobotku reniferowym, jako roślina i deoracja w pomieszczeniu. Jak widzisz ma wiele zalet zdrowotnych i estetycznych. Zdecydujesz się na taką roślinę w swoim wnętrzu?

Post Author: zorganizadmin