rośliny doniczkowe do domu

6 podstawowych zasad dbania o rośliny domowe

Marzysz o pięknym zielonym pokoju, ale nie masz ręki do kwiatów? Ale co to znaczy, mieć rękę do kwiatów? Przecież rośliny będą rosły lub więdły niezależnie od naszych intencji. W końcu, większość osób chciałaby, aby kupiona roślinka pięknie rosła, więc czemu od razu zakładać, że nie mamy ręki do kwiatów, bo jedyne co zachowuje swoją zieloną barwę w naszym domu to mech chrobotek. Najpierw należy zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami, które będą mogły sprawić, że pielęgnacja roślin doniczkowych nie będzie trudna. Zobacz, o czym mowa!

Odpowiednie stanowisko

Przed zakupem jakiejkolwiek rośliny warto poświęcić dosłownie kilka minut na zapoznanie się z jej potrzebami. Jak dbać o rośliny? Pierwsza rzecz, która będzie bardzo istotna to wybór gatunku, któremu będziemy mogli zapewnić odpowiednie stanowisko i ilość światła. Jeśli mamy ciemny pokój z zachodnim oknem, możemy się domyślać, że nie każdej roślinie takie warunki będą odpowiadać. Z drugiej strony, południowe okno z rażącym Słońcem też może być nieodpowiednie dla gatunków, które mogą sobie szybko poparzyć liście. Jedno szybkie wyszukanie lub przeczytanie instrukcji będzie już krokiem w dobrym kierunku!

Czy rośliny powinno się obracać?

To pytanie zadaje sobie pewnie dużo osób, szczególnie, że przed chwilą była mowa o stanowisku. Okazuje się, że roślin nie powinno się przestawiać i przekręcać. Źle na to reagują. Dlatego powinny cały czas stać w jednym miejscu. 

Jeśli planujesz remont i możesz uniknąć przestawiania roślin doniczkowych w inne miejsce, to świetnie. Postaraj się, aby pozostały w tym samym miejscu. Dzięki temu roślina dalej będzie piękny wyglądać i cudownie ozdabiać Twoje wnętrze. 

Jak dbać o rośliny? Dobrze dobierz glebę

Kupując roślinkę w sklepie, najczęściej jest ona w glebie nie do końca dopasowanej do jej potrzeb. Dlatego warto jest ją wymienić. W sklepach ogrodniczych znajdziemy bardzo dużo komponentów, wśród których możemy wymieć:

  • perlit,
  • korę,
  • kremazyt,
  • różne rodzaje piasku,
  • gleby o różnych właściwościach.

Dlatego w zależności od wymagań naszej rośliny, warto przygotować glebę, która będzie zapewniała roślinie optymalny wzrost.

Pielęgnacja roślin doniczkowych – podlewanie i nawożenie 

Jak dać o roślinę? Najlepiej najpierw warto wcześniej przeczytać o jej pielęgnacji w Internecie, aby dowiedzieć się, jak często podlewać kwiaty zielone. Woda jest kluczowym elementem dla wszystkich roślin i dzięki niej mogą się rozwijać i rosnąć. Dlatego też powinieneś przygotować odpowiednią wodę dla swoich kwiatów w domu. Chyba, że w swoi domu umieścisz mech w ramce lub innej formie, który nie potrzebuje dodatowej pielęgnacji.

Używaj wody przefiltrowanej o temperaturze pokojowej, a jeśli roślina jest ustawiona na podstawce, po około 10 minutach wlej nadmiar wody. Uważaj, aby jej nie przelać. Podlewaj ją tylko wtedy, kiedy widzisz, że jej liście powoli zaczynają “oklapywać”. Pamiętaj, że roślina potrzebuje różnej ilości wody i zależy to od warunków oraz pory roku.

A co z nawożeniem? Używaj tylko i wyłącznie nawozów do kwiatów i roślin w odpowiednich dawkach. Zbyt duża ilość może być szkodliwa. Co więcej, wybierz odżywkę, która jest dostosowana do konkretnego gatunku. W ten sposób cały czas roślina będzie cieszyła Twoje oko. 

Pielęgnacja roślin doniczkowych a przesadzanie 

Przesadzenie rośliny jest konieczne, jeśli dalej rośnie. Idealnym terminem a wykonanie tej czynności jest wiosna. Przed wykonaniem przesadzania podłoże w starej doniczce należy dobrze podlać. Dzięki temu ziemia będzie wilgotna i w prosty sposób wyciągniesz ją ze starej doniczki z systemem korzeniowym. Jeśli widzisz jakieś splątane korzenie warto je odplątać i dopiero wtedy przesadzić do większej doniczki (na jej dnie powinna znaleźć się nowa warstwa drenażu). 

Choroby i szkodniki a pielęgnacja roślin doniczkowych 

Chyba każdy z nas miał problem z chorobami i szkodnikami, które czasami pojawiają się znikąd. Trzeba szybko z nimi walczyć, ponieważ mogą doprowadzić do uśmiercenia rośliny. Co więcej, mogą się także przenieść na inne gatunki w naszym domu, co może mieć opłakane skutki. 

Aby sobie z nimi poradzić możesz wykorzystać różne preparaty, które dostaniesz w każdym sklepie ogrodniczym. Czasami wystarczą zwykłe domowe sposoby, które także są skuteczne. Najważniejsze jest, aby działać szybko i pozbyć się szkodników. 

Doniczka z otworami

Jak dbać o rośliny, aby pięknie się rozwijały? Wybierz odpowiednią doniczkę. Wszystkie powinny mieć otwór, ponieważ wtedy, ograniczamy prawdopodobieństwo zastoju wody i gnijących korzeni. A bardzo często zdarza się, że zapaleni ogrodnicy będą roślinki zbyt często podlewać.

Post Author: zoadmino