Mocowanie siatki leśnej do słupków betonowych, metalowych i drewnianych. Jak ją zamontować?

Ogrodzenia z siatki leśnej są bardzo praktyczne i wyróżniają się nieco innymi cechami niż te z klasycznej siatki ogrodzeniowej. Są elastyczne i odporne na uderzenia, stanowią barierę dla zwierząt, a ich koszt nie zrujnuje Twojego budżetu. By jednak były wytrzymałe i długo Ci służyły, musisz odpowiednio je zamontować. Kluczowe będzie połączenie siatki ze słupkami. Jak poprawnie wykonać mocowanie siatki leśnej do słupków betonowych, a jak do drewnianych i metalowych?

Mocowanie siatki leśnej do słupków betonowych

Słupki betonowe to najdroższy rodzaj podpór pod siatki leśne. Jednocześnie jednak gwarantuje największą stabilność bariery. Warto postawić na nie szczególnie wtedy, gdy wysokość ogrodzenia z siatki, które planujesz, ma być spora.

Powinieneś wybrać słupki betonowe przeznaczone konkretnie do montażu siatki. Takie elementy będą mieć bowiem otwory przelotowe do mocowania siatki. Dzięki temu można przepleść przez nie drut naciągowy i przymocować siatkę śrubami oczkowymi.

Siatkę leśną trzeba też przymocować bezpośrednio do drutu naciągowego. Do tego służy drut wiązałkowy, którym co kilkanaście, a przynajmniej kilkadziesiąt centymetrów trzeba przywiązać siatkę. Mocowanie siatki leśnej do słupków betonowych to bardzo solidny, ale też najbardziej czasochłonny sposób jej montażu.

Montaż siatki leśnej na słupkach drewnianych

Na drugim biegunie znajduje się montaż siatki leśnej na słupkach drewnianych. To bowiem rozwiązanie najtańsze, ale też najmniej stabilne i najbardziej podatne na uszkodzenia.

By zamontować siatkę do drewnianego słupka, potrzebne będą skoble. To charakterystyczny rodzaj gwoździ w kształcie litery “U”. Wbija się je bezpośrednio w drewno, przyszpilając w ten sposób siatkę do słupka.

Trzeba tylko przy tym uważać, by siatka nie wpijała się w drewno – zmiany temperatur mogą bowiem wtedy zmienić stopień naprężenia drutów i nieco je poluzować. Przy braku skobli można też posłużyć się zwykłymi gwoździami, odpowiednio je zaginając.

Mocowanie siatki leśnej do słupków metalowych

Siatki leśne najłatwiej jednak zamontować na słupkach metalowych. Takie elementy posiadają bowiem specjalne wypustki. Mocowanie siatki leśnej do słupków metalowych opiera się więc głównie na zahaczeniu drutów o te uchwyty. Potem trzeba oczywiście jeszcze odpowiednio naciągnąć siatkę przed zahaczeniem jej o kolejny słupek.

Jak głęboko słupki pod siatkę leśną?

By ogrodzenie było stabilne, same słupki trzeba odpowiednio głęboko osadzić je w ziemi. Przyjmuje się, że słupki drewniane i metalowe wystarczy wkopać w ziemię na głębokość od 50 do 80 centymetrów. Nieco głębiej należy osadzić słupki narożne.

W przypadku słupków betonowych, gdy ogrodzenie ma długo przetrwać, trzeba wkopać je na głębokość przemarzania gruntu. A ta w niektórych częściach kraju – przede wszystkim na północnym wschodzie – sięga 140 cm.

Podsumowanie. Jak prawidłowo wykonać mocowanie siatki leśnej do słupków betonowych, metalowych i drewnianych?

Mocowanie siatki leśnej do słupków betonowych jest najtrudniejsze. Potrzebny będzie drut naciągowy, który trzeba przepleść przez słupki, a potem przywiązać do niego siatkę. Montaż do słupków drewnianych odbywa się za pomocą wbijanych w słupki skobli. Przy słupkach metalowych wystarczy zahaczyć siatkę o specjalne wypustki – to najszybsza i najłatwiejsza forma montażu.

Post Author: zoadmino